BODITE POZORNI
Raziskava razkrila: To so živila, ki so škodljiva kot alkohol
Raziskava je pokazala nevarne posledice uživanja te vrste sladkorja.
Odpri galerijo
LJUBLJANA – Rafinirana fruktoza naj bi bila škodljiva enako kot alkohol. Danes vemo, da je rafinirana fruktoza za jetra strupena, je t. i. hepatotoksin. Redno uživanje rafinirane fruktoze škodljivo vpliva na organizem, precej podobno, kot če redno uživamo alkohol, so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS).
Sporna je torej redna in prekomerna uporaba rafinirane fruktoze, in sicer v obliki namiznega sladkorja, same fruktoze ali drugih sladil (agavin sirup, med, javorjev sirup itd.).
Kakšne so posledice?
Skrb vzbujajoče je, da na policah naših trgovin še vedno najdemo rafinirano fruktozo, ki jo oglašujejo kot sladkor, primeren za sladkorne bolnike, čeprav je vedno več raziskav, s katerimi je bilo dokazano, da je prav povečana uporaba sladkorja, predvsem sladkorja v obliki rafinirane fruktoze, kriva, da so se zelo razširile civilizacijske bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, visok krvni pritisk, debelost, diabetes tipa 2 in mnoge druge.Fruktoza je sladkor v sadju, zato jo tudi imenujemo sadni sladkor. Rafinirana fruktoza je skoraj dvakrat slajša kot namizni sladkor in ima manjši glikemični indeks kot namizni sladkor.
Zakaj fruktoza ni škodljiva, če jo zaužijemo s sadjem?
Če fruktozo uživamo v obliki sadja, ni škodljiva. V sadju sladkor ni tako zgoščen, kot je v rafinirani obliki, s sadjem pa hkrati zaužijemo tudi vlaknine, ki upočasnijo porabo fruktoze v telesu. Sadje vsebuje vitamine in druge antioksidante, ki nevtralizirajo škodljive učinke pri presnovi fruktoze.Do 30 gramov fruktoze dnevno ne škoduje organizmuZa boljšo predstavo: 30 gramov rafinirane fruktoze je šest do sedem čajnih žličk. V nekaterih gaziranih pijačah (npr. pločevinka kokakole) je 40 gramov sladkorja, od tega je približno 21 gramov fruktoze.
Sporna je torej redna in prekomerna uporaba rafinirane fruktoze, in sicer v obliki namiznega sladkorja, same fruktoze ali drugih sladil (agavin sirup, med, javorjev sirup itd.).
Predstavitvene informacije
Komentarji:
16:15
Zakaj nas zebe