KOŽA

Razširjene pore: zakaj nastanejo in kako odpraviti črne ogrce

Eno najpogostejših težav s kožo predstavljajo razširjene in zamašene pore, o katerih pa kroži veliko neresnic.
Fotografija: Čistilni trakovi in obrazne maske ne zmanjšajo por. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Čistilni trakovi in obrazne maske ne zmanjšajo por. FOTO: Thinkstock

Pore, pa naj bodo zamašene ali razširjene, so ena največjih ovir do lepe kože na obrazu. Ker so pogosta težava, obstaja nešteto nasvetov, kako jih zožiti, očistiti, prekriti, odpraviti in vsem res ne gre verjeti. Kaj pa o kožnih porah drži?

Zamašene pore in ogrci niso znak pomanjkljive higiene

Ker se pore nahajajo na površini kože, mnogi domnevajo, da zamašene in črni ogrci nakazujejo pomanjkanje osebne higiene, saj naj bi se v njih kopičili delci umazanije, s katerimi polt vsak dan prihaja v stik.

Vendar ni nesnaga iz okolja tista, ki jih zamaši, temveč kožna maščoba, ki jo izločajo. Zamašene pore niso posledica pomanjkanja higiene, povzročajo jih drugi dejavniki, od genetike, teksture kože do delovanja hormonov. Črni ogrci nastanejo, kadar odmrle kožne celice zaprejo pore in maščoba iz žlez ne more prehajati na površino. Ta se kopiči tik pod njo in ob stiku z zrakom oksidira ter postane temna.

Ogrce in razširjene pore imajo tudi posamezniki s suho kožo

Na splošno se zdi, da imajo ljudje z mastno kožo večje, vendar to ne pomeni, da tisti s suho poltjo nimajo vidnih kožnih por. Velikost teh je odvisna od mnogih dejavnikov, med drugim hormonov in genetike in se lahko v vseh velikostih pojavijo na vsakem tipu kože.

Sončni žarki poslabšajo zadeve

Obstaja prepričanje, da sonce posuši odvečno maščobo in pripomore k čiščenju por, prav tako naj bi se te pod njenim vplivom zožile. V resnici pa prav pretirano izpostavljanje sončnim žarkom zadeve še poslabša. Kajti sonce poškoduje kolagenska vlakna, ki zagotavljajo prožnost in elastičnost polti, s tem, ko je kolagen poškodovan, pa pore postanejo širše in opaznejše.

Pogosto umivanje obraza ne preprečuje zamašenih por

Kot že povedano, na zamašene pore in ogrce v največji meri vplivajo hormoni, genetika ter tip kože. Res je sicer, da se z umivanjem s povrhnjice odstranjuje odvečna maščoba ter odmrle celice, ki lahko pripomorejo k nastajanju mozoljev, vendar ni dobro pretiravati. Zlasti ne z uporabo agresivnih mil in grobih luščil, ki pretirano izsušijo polt, povzročajo rdečico ter dražijo kožo.

Kemična luščila ne premorejo čudežne moči

Zmeda nastaja zaradi spretnih marketinških prijemov: globinsko čiščenje in podobne obljube marsikoga prepričajo, da različni produkti preidejo v kožo in iz nje odstranijo umazanijo. Vendar to ni način, s kakršnim kemična luščila vplivajo na kožo. Odstranjujejo sicer odmrle celice z njene površine in tako spodbujajo obnovo polti ter manjšajo tveganje za mozolje, v določeni meri res čistijo tudi maščobo iz por, vendar ne premorejo čudežne moči.

Grobi čistilni pripomočki so dvorezni meč

Na trgu je pestra ponudba rokavic, valjčkov, krtačk in podobnih pripomočkov, ki naj bi na kožo delovali kot luščilo. Čeprav ti učinkovito odstranjujejo višek maščobe ter odmrle celice s površine polti, na vsebino por nimajo učinka. Dermatologi opozarjajo na previdnost pri uporabi, saj lahko ob pregrobem čiščenju poškodujejo polt in težave z njo še poslabšajo.

Različne obrazne maske in trakovi ne zmanjšajo por

Čeprav se vam zdi, da z uporabo posebnih trakov in mask, ki jih na koncu olupite z obraza, zmanjšate pore, te na njihovo velikost nimajo nobenega učinka. Res je, da jih nekoliko očistijo, a ko se pore razširijo, nega doma na njihovo velikost nima vpliva. V določeni meri jih je mogoče zmanjšati le z uporabo laserske terapije in nekaterimi drugimi postopki, ki spodbujajo nastajanje kolagena.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije