Recept: kombuča
Kombuča je po naših domovih razširjena v zadnjih letih, pred tem smo jo bolj kot ne našli v tujini ali pa v kakšni moderno zastavljeni restavraciji. V zadnjem obdobju so tudi pri nas nastale prve tovarne te pijače, imenovane kar kombučarne.
Za približno 1 liter napitka:
infuzija starega kruha
200 g starega kruha
1600 g vode
12 g slovenskega hmelja sorte styrian golding
Kombuča:
900 g infuzije starega kruha
90 g rjavega sladkorja
100 g stare kombuče
Kruh pečemo v pečici na 180 stopinj Celzija, dokler ne dobi lepe zlato rjave barve (približno 20 minut). V posodi združimo kruh, vodo in hmelj ter pustimo, da se čez noč infuzira v hladilniku. Naslednji dan precedimo in infuzijo združimo s kombučino gobo, sladkorjem ter staro kombučo. Tekočino predušno zaprto pustimo fermentirati na sobni temperaturi, in sicer od 5 do 7 dni, odvisno od velikosti gobe in temperature. Kombuča je končana, ko ima lepo uravnoteženo sladkobo, kislost in grenkobo. Pretočimo jo v steklenice, jih nepredušno zapremo in jih na sobni temperaturi pustimo še dva dni. Po dveh dneh jih damo v hladilnik, kjer jih tudi hranimo.
V grobem rečeno je to fermentirani napitek, ki nastane, ko se združita čaj in gobica, imenovana kombuča. Ker verjamemo, da je tudi marsikoga med vami zajel ta val, je chef David Žafran z veseljem zapisal recept za svoj napitek, v katerega dodamo stari kruh, zaradi dodanega hmelja pa se po okusu zelo približa kraft pivu. Vsekakor zelo poletna pijača!