Recept za hujšanje

Redna telesna aktivnost in primerna ter zdrava prehrana vas kmalu popeljeta v območje normalne telesne teže; pri hujšanju ne pozabite na čustveno plat.
Fotografija: Prehranjujte se po mediteransko. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty images
Odpri galerijo
Prehranjujte se po mediteransko. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty images

Pazi na prehrano in več se rekreiraj. To sta najpogostejša nasveta posameznikom, ki si želijo shujšati. Na prvi pogled se zdi zelo preprosto, a v praksi se hitro izkaže, da je treba vložiti precej truda. Če boste samo manj jedli oziroma le šteli kalorije, vam to ne bo prineslo vitke postave, pravijo strokovnjaki. Na začetku, v prvih tednih, bo teža resda nižja, nato pa se bo padanje kilogramov ustavilo. Naslednji korak je le, da jeste še manj, da torej v telo vnesete še manj kalorij, a tega seveda ne morete delati v neskončnost, zlasti če ste že v mejah normalne telesne teže. Strokovnjaki opozarjajo, da 100 kilokalorij, pridobljenih iz čokolade, ni isto kot 100 kilokalorij iz brokolija. Bolje je pojesti več zelenjave in seveda čim manj sladkorjev ter drugih visokokaloričnih jedi.

Zmerno z ogljikovimi hidrati

Ko govorimo o hujšanju, ne moremo mimo ogljikovih hidratov (OH), ki so kot gorivo, dajo nam veliko energije. Težava je, če vsak dan prevladujejo na vašem jedilniku, torej če jeste veliko testenin, riža, kruha, ocvrtega krompirčka ... V telo se s tem sprosti veliko inzulina, ki mora v krvi opraviti z goro glukoze (končni proizvod presnove OH). Inzulin v takem primeru prepreči maščobi, da bi opravila nalogo goriva oziroma bi se začela porabljati, ter hkrati začne ustvarjati nove maščobne celice, ki jih telo ne more porabiti. Rezultat je večja telesna teža, vaše telo pa potrebuje še več goriva, kar privede do nove želje po hrani. Da bi presekali ta začarani krog, se ni treba v celoti odpovedati ogljikovim hidratom, kot narekujejo nekatere sodobne diete, jih je pa treba jesti manj.

Debeli zaradi stresa

Pozorni moramo biti tudi na maščobe. Najbolje je, da pri pripravi hrane uporabljamo oljčno olje, izogibamo se transmaščobnim kislinam, raje uživajmo ribe, v katerih je veliko t. i. dobrih maščob. Skrbno preberemo deklaracije na živilih, ki obljubljajo malo ali celo nič maščob, po drugi strani pa prav zato več sladkorja.

A vse to ne bo veliko pomagalo, če ne boste poskrbeli za redno gibanje. S tem ne boste le prispevali k zmanjšanju teže, ampak boste tudi krepili mišično maso in izboljšali splošno počutje. Strokovnjaki opozarjajo, da je treba paziti tudi na čustveno komponento prehranjevanja. Veliko posameznikov se namreč v hrano dobesedno zapodi, kadar so preobremenjeni zaradi službe in kadar so v stresu; hrana jim predstavlja uteho, sprostitev. Nekateri jedo preveč tudi iz dolgčasa. Aleksander Brudar

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije