Resnica o nadležni navadi zaljubljenih parov

Čeprav so pari, ki o sebi govorijo v dvojini, za druge nadležni, sami s tem koristijo svoji zvezi.
Fotografija: Naslavljanje v dvojini v odnos prinaša občutek varnosti. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Naslavljanje v dvojini v odnos prinaša občutek varnosti. FOTO: Thinkstock

Zagotovo poznate vsaj en par, v katerem partnerja govorita v dvojini. Kot da osebi druga brez druge ne bi obstajali, kot da sta izgubili svoj lastni jaz. A čeprav je tako govorjenje za druge na moč nadležno, nova študija dokazuje, da ima tudi pozitivno plat.

Veliki vzorec

Znanstveniki z univerze Kalifornija so namreč proučevali stopnjo povezanosti med pari, ki sebe naslavljajo v dvojini, in onimi, kjer je na prvem mestu ednina, ter poskušali ugotoviti, kako zdrave so zveze prvih in drugih. Ekipa strokovnjakov je pod vodstvom psihologinje Megan Robbins analizirala 30 predhodnih raziskav, v katerih je skupno sodelovalo več kot 5.000 posameznikov. Pod drobnogled so vzeli pet dejavnikov: kako dolgo so v zvezi, kako se v njej obnašajo, kakšno je njihovo mentalno zdravje, kakšno je njihovo fizično zdravje in kako dobro skrbijo zase.
Ugotovili so, da pari, ki se naslavljajo v dvojini, dosegajo boljše rezultate v vseh kategorijah ter da so njihova razmerja na splošno boljša in srečnejša.

Varnost in pripadnost

»Ko poslušamo, kako partner govori v dvojini, nas to navda s srečo in z močnejšim občutkom varnosti ter pripadnosti, kar vodi v srečno zvezo in nas hkrati spodbudi, da dvojino uporabljamo tudi sami,« je povedala psihologinja in avtorica študije, katere izsledke so objavili v publikaciji Journal of Social and Personal Relationships

Skratka: dvojina koristi zvezi. Namesto da tedaj, ko prijateljica govori v njej, zavijate z očmi, jo začnite uporabljati tudi sami.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije