LASJE

S sandalovino proti plešavosti

Nemški znanstveniki so spremljali lasišča plešastih prostovoljcev in ugotovili, da so lasje začeli rasti šest dni za tem, ko so jih vsak dan mazali s sandalovino.
Fotografija: Bodo pleše stvar preteklosti?
Odpri galerijo
Bodo pleše stvar preteklosti?

Na milijone moških se sooča z izgubo las in plešavostjo. V minulih stoletjih so se pojavljale najrazličnejše razlage vzrokov za plešavost in tudi zvarki za zdravljenje tega predvsem estetsko neljubega stanja. Za izgubo las so krivili nošenje kap, način prehranjevanja, stres in druge zunanje ter notranje dejavnike.

Sandalovina skriva veliko skrivnosti.
Sandalovina skriva veliko skrivnosti.

Prav tako se je doslej promovirala vrsta rešitev, od pršil s hormoni, masažnih strojev, presajanj foliklov do uporabe vrste zdravilskih žavb. Več kot očitno še nismo našli metode, ki bi bila vsaj zadovoljivo učinkovita. Tisti, ki bi iznašel zdravilo za plešavost, bi nedvomno sprožil pravo revolucijo in obogatel, zato ne preseneča, da tovrstne preiskave pritegnejo veliko sredstev in pozornosti.
 

Olje blokiralo gene

Nemški znanstveniki so v laboratoriju spremljali lasišča plešastih prostovoljcev in ugotovili, da so lasje začeli rasti šest dni za tem, ko so jih vsak dan mazali s sandalovino. Gre za bizaren pojav, saj imajo lasni folikli očitno čutila za vonjave in se odzivajo na dišave, ki lahko sprožijo tvorbo beljakovin. Čeprav znamo ljudje in živali zavestno vohati le skozi nosove, so kemikalije vonjav sposobni zaznati tudi naši lasje, semenčice, celo naše črevo je sposobno prepoznati določene kemikalije in vonjave.

Izpadanje las ima tudi psihološke učinke.
Izpadanje las ima tudi psihološke učinke.

To spoznanje bi lahko vodilo k razvoju zdravljenja plešavosti s pomočjo sandalovine, ki bi nedvomno pomagala četrtini vseh moških, ki so začeli izgubljati lase, ko so dopolnili 25 let starosti.
Spodbudne so ugotovitve, da začnejo človeške celice pod vplivom sandalovine povečano proizvajati keratin, kar vodi do hitrejšega celjenja. Znanstveniki iz Laboratorija Monasterium v Münsterju zdaj izpostavljajo tkivo iz skalpa umetni vonjavi, ki je nekakšen laboratorijski približek sandalovine in so jo poimenovali sandalore. Pogosto jo dodajamo vrsti dišav in tudi v vlažilce prostorov, da pričaramo prijeten vonj sandalovine.
Lasišče so izpostavljali različnim vonjavam.
Lasišče so izpostavljali različnim vonjavam.

Za testiranje so uporabili lasišča donatorjev, ki so bili stari med 38 in 69 let in so nedavno opravili kirurški obrazni lifting. Šest dni potem, ko so tkivo izpostavili sandaloreju, se je začela dvigovati raven vsebnosti keratina v celicah. To naj bi bilo zaradi tega, ker je olje blokiralo gene, ki povzročijo odmiranje celic za proizvodnjo keratina – ta proces imenujemo apoptoza.


Sproščanje hormonov za rast

Znanstveniki prav tako ugotavljajo, da učinkovina sproža sproščanje hormonov za rast. Ti lahko vključujejo vitamine ali hormone, ki so pomembni za rast in uspešen razvoj celic. Sandalore naj bi spodbujal rast las, tako da vpliva na receptor OR2AT4 v lasnih foliklih. Ko so tkivo lasišča izpostavili sandaloreju in vrtnici podobnemu vonju feniratu, pa se je rast ustavila, saj je fenirat znan po tem, da blokira OR2AT4.
Prav to naj bi bil dokaz, kako sandalore deluje oziroma kaj je njegova tarčna struktura. Seveda je dejstvo, da so v lasnih foliklih prisotni senzorji za vonj, dokaj bizarno, vendar gre v resnici za starodavne kemične signalne sisteme, ki so se razvili, še preden je človek začel vohati. To pa ni edina zanimiva metoda za vnovično obujanje rasti las, ki so jo v zadnjem obdobju razvili znanstveniki.


Pri podganah z alopecijo so uporabili posebno prenosno napravo z 900 mikrolaserji, ki so spodbujali rast dlak. Če so približno 20 milimetrov debel obliž nosile le 15 minut na dan in manj kot tri tedne, se je pri njih pojavila povečana rast dlak. Slednja je bila bistveno izrazitejša kot pri podganah, ki so prejemale klasične injekcije za spodbujanje rasti lasišča.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije