Sedem izjemnih učinkov kumine na prebavo in zdravje
Kumina je začimba, pridobljena iz rastline Cuminum cyminum. Drobna semena so zanimiv dodatek jedem, saj jih odlikuje poseben okus. A ne le to, kumina blagodejno vpliva tudi na prebavo, kar je večkrat potrdila znanost.
Nekaj njenih najmočnejših učinkov na prebavo in zdravje nasploh niza portal MissZdrava.
Izboljšuje prebavo
V okusnih semenih prisotne snovi spodbujajo sporočanje prebavnih encimov, s tem pospešujejo prebavo.
Poleg tega je dokazano, da kumina lahko ublaži simptome razdražljivega črevesja.
Bogata je z železom
Semena kumine so naravna zakladnica železa. Žlička mlete kumine vsebuje 1,4 miligrama tega minerala, zato redno uživanje preprečuje ali omili slabokrvnost.
Preprečuje telesna vnetja
V kumini je veliko antioksidantov, ki blažijo učinke prostih radikalov, preprečujejo telesna vnetja in tako varujejo pred kroničnimi vnetnimi boleznimi.
Niža tveganje za sladkorno bolezen
Natančen mehanizem tega učinka sicer še ni znan, prav tako tudi ne natančna količina kumine, ki ima takšen vpliv, je pa več raziskav prišlo do zaključka, da lahko redno uživanje kumine pozitivno vpliva na količino krvnega sladkorja.
Zniža lahko količino holesterola v krvi
Študije so pokazale, da lahko kumina, kot dodatek prehrani, pozitivno vpliva na raven krvnih maščob, torej niža količino slabega holesterola.
Preprečuje krče in napihnjenost
Kumina je velik zaveznik prebave in blaži krče ter napihnjenost, saj njena eterična olja blagodejno vplivajo na delovanje prebavil. Prav tako je koristna zaveznica pri blaženju menstrualnih krčev.
Niža tveganje za zastrupitev s hrano
Kumina lahko zmanjša tveganje za okužbe prebavil z bakterijami in glivicami, zato se v tradicionalni medicini pogosto uporablja pri preprečevanju širjenja zastrupitev s hrano.
Njeno eterično olje pomaga pri zdravljenju glivičnih okužb drugje po telesu, z grizljanjem zrn kumine lahko preprečimo slab zadah.
Kako jo uporabljati?
Najpogosteje se kumina uporablja v obliki čaja, pripravljenega iz semen, uporabna je kot dodatek prehrani v obliki prahu, kot začimbo se največkrat uporabljajo cela semena, za zunanjo uporabo je dobrodošlo eterično olje, ki naj bo pred nanosom na kožo zmešano s primernim baznim, denimo mandljevim oljem.