Sedem najboljših čajev proti napihnjenosti
Napihnjenost po obroku je lahko posledica več dejavnikov: morda so zanjo krive vlaknine v hrani, morda uživanje stročnic, lahko gre za preobčutljivost na nekatere sestavine v živilih ali za prehitro uživanje obroka.
Ne glede na to, od kod izvira, je zadeva neprijetna in na srečo jo lahko vsaj ublažijo, če že ne povsem odpravijo, izbrani zeliščni čaji.
Sedem učinkovitih priporoča 24sata.hr.
Metin čaj
Meta je dišeča rastlina, ki se že stoletja uporablja za zdravljenje prebavnih težav. Učinkovita je po zaslugi sestavine mentol, ki ne samo, da je zdravilen, ima tudi prijeten okus.
Skupaj z drugimi protivnetnimi učinkovinami v čaju premaguje nelagodje v želodcu, ki se lahko odraža z napihnjenostjo in vetrovi.
Ingverjev čaj
Ingver ima močan antiemetični učinek, kar pomeni, da blaži slabost, pomirja bruhanje in omili druge prebavne težave. Že stoletja se uporablja kot zdravilo za prebavne krče.
Ob tem ingverjev čaj blaži napihnjenost, saj zaradi sestavin poskrbi, da se prebavni sistem hitreje in lažje izprazni.
Kamilični čaj
Znano je, da blaži bolečine v trebuhu in hkrati izboljšuje razpoloženje.
Pomirjujoče deluje na um in telo, blagodejno vpliva na sindrom razdražljivega črevesja in je zlasti priporočljiv za osebe, pri katerih je napihnjenost posledica uživanja glukoze.
Zeleni čaj
Eden najkoristnejših čajev za prebavila in zdravje nasploh. V njem je veliko katehina in drugih antioksidantov. Ti premagujejo učinke prostih radikalov, ki škodujejo celicam, hkrati pripomorejo k sproščanju mišic v prebavilih.
Zeleni čaj prav tako zmanjšuje pline v prebavilih in tudi s tem blaži napihnjenost ter spodbuja delovanje črevesja.
Hibiskusov čaj
Ta pomaga pri uravnavanju hormonov, preprečuje zadrževanje vode v telesu ter na takšen način blaži napihnjenost, zlasti tisto, ki je posledica menstrualnega cikla.
Zaradi visoke količine flavonoidov pomaga pri sproščanju primerne količina aldosterona, hormona nadledvične žleze, ki skrbi za primerno ravnotežje med vodo ter elektroliti v telesu.
Koromačev čaj
Semena koromača imajo protivnetno delovanje, zlasti v prebavilih.
Olja v njih blagodejno vplivajo na prebavni sistem in lajšajo težave v njem, med drugim blažijo krče.
Čaj iz regratove korenine
Je eden najmočnejših zaveznikov zdravih jeter. Podobno nanje vpliva tudi čaj iz drugih delov te rastline, denimo listov ali cvetov.
Je naravni diuretik, spodbuja izločanje viška tekočine in strupenih snovi iz teles, kar olajša napihnjenost.
Spodbuja tudi delovanje jeter, kar je ključno za dobro prebavo.
Vsi omenjeni čaji so močni zavezniki prebavil, a če se napihnjenost pojavlja pogosto, zanjo pa ne najdete pravega vzroka, bi morali obiskati zdravnika in ga prositi za nasvet.
Ob pogostih prebavnih težavah je dobrodošlo uživaje probiotičnih živil, ki skrbijo za zdravo ravnovesje koristnih bakterij v želodcu in črevesju.