Semena ostrega okusa in močne arome
Grško seno je pri nas malo znana začimba, čeprav rastlina, ki spada med metuljnice, uspeva tudi v našem podnebju, predvsem na Krasu. Morda jo kdo pozna tudi pod imeni sabljasti triplat, smiljka in piskavica, prepoznamo pa jo po gostem zelenju in belih cvetovih, iz katerih se razvijejo stroki.
Kot začimba se uporabljajo semena, ki imajo svojstven, nekoliko grenak okus. Če jih pred uporabo skuhamo ali prepražimo, bo grenčina nekoliko manjša, vendar pazimo, da čas praženja ne bo predolg, saj bo učinek ravno nasproten. Semena lahko kupimo cela ali zmleta in uporabljamo kot samostojno začimbo, sicer pa je grško seno ena od osnovnih sestavin začimbne mešanice kari, dodajajo pa jo tudi k začimbnim pastam.
Da bi popestrili vsakdanje jedi, jih začinimo z grškim senom, poskusimo na primer z jedmi iz krompirja, leče in drugih stročnic, dobro se poda tudi v zelenjavne in riževe jedi. Mleta semena zamešamo v jogurt ali dodamo zelenjavnemu smutiju.
Ko vzkalijo, počakamo še od tri do pet dni, potem so najbolj okusni. Starejši pa postanejo grenki. Če nam jih ne uspe pojesti, jih spravimo v zaprto posodo, v hladilniku jih lahko hranimo še tri dni.
Sicer niso užitna le semena, v kuhinji s pridom uporabljamo tudi sveže ali posušene liste, prve kot zelenjavo, druge kot zelišče.
Uživamo lahko tudi sveže ali posušene liste.
Kot preostale pri nas bolj znane stročnice je tudi grško seno bogat vir beljakovin, zato je dobrodošel v prehrani ljudi, ki ne uživajo mesa in drugih živil mesnega izvora. Bogato je tudi z minerali in vitamini in zato dobrodošlo v vsakdanji prehrani.