POMOČ

Rastlina, ki najbolj koristi opečeni koži

Sončni žarki na koži pustijo nepopravljivo škodo, ki jo vsaj nekoliko omili določena sestavina krem.
Fotografija: FOTO: Pattarisara Suvichanarakul/ Gettyimages
Odpri galerijo
FOTO: Pattarisara Suvichanarakul/ Gettyimages

Strokovnjaki že leta opozarjajo, da pretirano izpostavljanje soncu škoduje koži. Praženje na plaži je zato odsvetovano, priporočljiva je uporaba krem z visokim zaščitnim faktorjem, nošenje lahkih oblačil ter pokrival in, na prvem mestu, izogibanje soncu v najbolj vročem delu dneva.

A še tako previdnim se lahko zgodi, da se pojavijo opekline, ki ne dajo spati in ki poškodujejo polt.

Kaj storiti, če opeče sonce, je zato poleti pogosto vprašanje.

Tu je nekaj odgovorov

Kožo je treba začeti zdraviti takoj. Kar pomeni, da se je treba nemudoma umakniti s sonca, po možnosti v zaprt hladen prostor.

Priporočljivo je prhanje s hladno vodo, ki vsaj nekoliko ublaži pekoč občutek. Po prhanju s kože z brisačo nežno popivnajte odvečno vlago in nanjo nanesite gel z aloe vero, za 24sata.hr svetujejo dermatologi.

Najbolje tedaj, ko je koža še malo vlažna, saj takšna lažje vpija sestavine, ki pripomorejo k blaženju posledic pretiravanja s sončenjem.

FOTO: Depositphotos
FOTO: Depositphotos

Pomagajo hladni obkladki

Če gre za hujše opekline, je priporočljivo vzeti zdravila s protivnetnimi učinkovinami. Ta omilijo zatekanje in bolečino, priporočljivi so hladni obkladki. Če na koži nastanejo mehurji, jih pustite, da izginejo sami od sebe.

Najpomembnejše pa je dosledno ščititi opečene dele, da se stanje ne bi poslabšalo: z bivanjem v senci in nošenjem zaščitnih oblačil, vsekakor pa z izogibanjem soncu med 10. in 17. uro, tedaj je namreč najmočnejše.

Aloe vera je zaveznica

Najboljši je sok, ki priteče iz sredine njenih listov. Ta vsebuje polisaharide in salicilno kislino, ki vlažijo, varujejo kožo ter spodbujajo njeno obnovo. Ob tem aloe vera hladi in uničuje bakterije, ki na poškodovani povrhnjici lahko povzročijo dodatno škodo. Sok te rastline nudi takojšnje olajšanje, obenem prepreči ali vsaj zmanjša nastajanje mehurjev.

Ker naravni sok aloe vere največkrat ni pri roki, si pomagajte s pripravki na njeni osnovi s čim bolj naravnimi sestavinami.

Ta naj bo v vsaki počitniški lekarni in je dobrodošel tudi pri odpravljanju posledic opeklin drugega izvora ter kožnih poškodb nasploh.

Sok aloe vere koristi opečeni kožo. FOTO: Cristina Nakamura/Shutterstock
Sok aloe vere koristi opečeni kožo. FOTO: Cristina Nakamura/Shutterstock

Kaj pa alternative

Družbena omrežja so polna nasvetov, kako ublažiti sončne opekline, tako nekateri priporočajo olivno olje, kis in celo belo vino.

»Olivno olje vsebuje antioksidante, ki koži zagotovo ne škodujejo. Kis na drugi strani lahko polt, ki zaradi opeklin potrebuje dodatno vlago, preveč izsuši in še dodatno uniči njen zaščitni sloj. Kako naj bi belo vino pomagalo koži, ni znano,« pravijo dermatologi.

Najboljša zaščita se skrivanje pred močnim soncem. FOTO: Peopleimages/Gettyimages
Najboljša zaščita se skrivanje pred močnim soncem. FOTO: Peopleimages/Gettyimages

Večina opeklin se pomiri v približno petih dneh. Pri zelo močnih, ki povzročajo povišano telesno temperaturo, je treba obiskati zdravnika.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije