OHROVT

Slastna zimska zelenjava, ki dobro uspeva tudi na naših vrtovih

Ohrovt ni en sam, poleg glavnatega poznamo še kodrolistnega in brstičnega; lahko ga kuhamo, dušimo in pečemo, uživamo tudi presnega.
Fotografija: V družbi z različno zelenjavo bo juha še posebno imenitna. FOTO: Fabiomax, Getty Images
Odpri galerijo
V družbi z različno zelenjavo bo juha še posebno imenitna. FOTO: Fabiomax, Getty Images

Ohrovt, tako kot zelje, cvetača in brokoli, sodi med kapusnice, ki veljajo za izjemno zdravo vrtnino. Čeprav so si po okusu precej podobne, pa je med njimi vendarle toliko razlike, da jih uporabljamo na različne načine. Zlasti se razlikujejo po obliki in strukturi. Tudi ohrovt oblikujejo velike, zelju podobne glave, ima debelejše, temno zelene liste, ki se v notranjost glave mehčajo in postajajo vse bolj rumeni. Ohrovt kuhamo, dušimo ali pečemo, lahko pa uživamo tudi presnega.

Dobro uspeva tudi na naših vrtovih. FOTO: Vito Cangiulli, Getty Images
Dobro uspeva tudi na naših vrtovih. FOTO: Vito Cangiulli, Getty Images

Spada med zelenolistno zelenjavo, ki je izjemno bogata z vitamini, rudninami in drugimi koristnimi jedmi, zato je pozimi še kako dobrodošel na naših jedilnikih. V nasprotju z zeljem, katerega glave so čvrste in zbite skupaj, tako da jih je enostavno ribati, ohrovt režemo na trakove ali koščke. Celi listi so uporabni za pripravo zavitkov ali narastkov, če jih bomo pekli, jih lahko predhodno na hitro prevremo v slani vodi oziroma blanširamo. Tako se bodo nekoliko zmehčali in jih bo lažje oblikovati. Najpogosteje jih narežemo in kuhamo v juhah ali enolončnicah, v družbi druge zelenjave, stročnic, kaše, mesa in še česa. Zelo dober je v kombinaciji s krompirjem, če jed skuhamo bolj na gosto, ponudimo kot prilogo, sicer pa kot juho.

Narezan ohrovt in krompir skuhamo skupaj, začinimo s soljo in poprom,​ dodamo kumino ter prerezano surovo čebulo in česen. Če nočemo, da bo jed bleda, dodamo še žličko paradižnikove omake ali malo paprike v prahu, lahko tudi sveža zelišča. Ko je juha kuhana, poberemo iz nje čebulo in česen, zmiksamo in vmešamo nazaj, prav tako pretlačimo nekaj krompirjev. Da bi zadišala po babičini kuhinji, pa vanjo zakuhamo svetlo rjavo prežganje, tu in tam ne bo greh.

Brstični je slastna priloga. FOTO: Alexander Donin, Getty Images
Brstični je slastna priloga. FOTO: Alexander Donin, Getty Images

Seveda ne moremo mimo dveh posebnih ohrovtov, prvi je kodrolistni, ki je podoben glavnatemu, le da nima izrazitih glav in so listi izrazito kodrasti, drugi pa je brstični, ki spominja na miniaturne zeljne glave. Kodrolistnega uporabljamo podobno kot glavnatega, brstični pa je s svojim prikupnim videzom uporaben tudi kot estetski dodatek jedem. Skuhamo celega, zabeljenega ponudimo kot prilogo, dodajamo ga v juhe in enolončnice. Iz vseh vrst pripravimo tudi različne narastke, ki jih zapečemo v pečici. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije