Slovenski osnovnošolci bodo s septembrom dobili nov predmet
Eva Pogačar si med drugim že leta aktivno prizadeva za širjenje znanja prve pomoči, o trenutnem katastrofalnem stanju v slovenskem zdravstvu pa pravi, da potrebuje intenzivno oživljanje.
Mineva leto, odkar je naša revija Onaplus z bralkami in bralci za Ono 365 okronala Evo Pogačar. Zdravnica, specialistka anesteziologije in reanimatologije, gorska reševalka in predsednica Strokovnega centra Rdečega križa Slovenije si že leta aktivno prizadeva, da bi postala prva pomoč del učnega procesa, v tokratnem pogovoru pa nam je zaupala, da se prav letos stvari premikajo na bolje.
Iz lanskega zahvalnega govora Eve Pogačar ob razglasitvi One 365: »Hvaležna sem, da je bila prepoznana naravnanost k pozitivni prihodnosti in dobri ter svetli sodobni družbi z veliko sočutja in razumevanja med ljudmi. Poslušajmo se in slišimo se. To je tista ključna razlika med samo govoriti, ali govoriti in slišati.«
Že od 1. septembra 2024, z novim šolskim letom, bodo namreč otroci v osnovnih šolah po Sloveniji deležni izobraževanja o prvi pomoči.
Dogodek, ki jo je skoraj stal življenja
Da je znanje prve pomoči nujno, dokazuje Eva Pogačar sama. Izkušeni gorski reševalki je namreč pred leti prav prva pomoč rešila življenje, ko jo je v gorah zadela strela. Bil je 2. avgust 2018, ko se je z možem in prijatelji odpravila na Veliko Planino. Nič ni kazalo na nevihto, slišati ni bilo niti groma, pa tudi bliska niso zares videli, se trenutkov, preden je strela usekala v skalo ob njih, spominja Pogačarjeva.
A posledice so bile hude. Vse štiri pohodnike je takoj razmetalo po tleh. Pogačarjevi je mož, ki je ostal pri zavesti, pozneje povedal, da jo je vrglo čez ograjo in zvilo, kot da bi imela epileptični napad. Ko je pristala na tleh, si je poškodovala dve vretenci in bila nezavestna, električna sila strele pa ji je v žrelo potisnila vsebino želodca in paralizirala požiralne mišice, tako da ni mogla dihati.
»Na srečo je bil moj mož, čeprav ni čutil nog, toliko priseben, da me je namestil v položaj za nezavestnega in s tem preprečil morebitno zadušitev,« se odločilnega trenutka, ki ji je rešil življenje, spominja zdravnica.
Brez prve pomoči bi prijatelj umrl
Prva pomoč je takrat rešila tudi njenega prijatelja, ki ga je strela najbolj zdelala. Po udaru se mu je ustavilo srce in ni več dihal. K sreči je k skupini pritekel turist iz Švedske, ki je bil po spletu neverjetnih naključij zdravnik in je vedel, kaj mora storiti. Evinega prijatelja je začel oživljati in zadihal je, še preden so prišli reševalci.
»Dejansko je pomembno, če znaš oživljati. Če si pa ti na drugi strani, je, verjemite, zelo fajn, ko se pojavi nekdo, ki zna in je to pripravljen narediti.
Danes smo vsi zelo hvaležni za življenje,« se dogodka spominja gorska reševalka, ki od takrat 2. avgust praznuje kot svoj drugi rojstni dan. »Od tega dne ima moje življenje nove dimenzije. Svet ima povsem drugačne barve,« pravi.
Pomagati morajo znati tudi otroci
Zato pa se Eva Pogačar od takrat še toliko bolj trudi, da bi se prve pomoči učili že od malega, saj verjame, da je izredno dragoceno, če znajo v odločilnem trenutku ukrepati tudi otroci.
Predstavljajte si, da se kaj zgodi njihovim staršem ali prijateljem, ko se igrajo sami. Že to, da znajo takoj poklicati na pomoč, je lahko odločilno, meni zdravnica in predsednica Strokovnega centra Rdečega križa Slovenije, ki ji je po dolgih letih ozaveščanja in prizadevanja letos uspelo, da bodo učne ure prve pomoči vključene že v osnovnošolski kurikulum tretje triade.
Ona 365
14 let izjemnih Slovenk
Onaplus z izborom Ona 365 vsako leto izpostavi deset izjemnih Slovenk, ki premikajo meje in z življenjem ter delom predstavljajo pogum, voljo, vztrajnost, neuklonljivost in navdih za vse nas. Ženska, katere glas je najbolj slišan in njena dejanja najbolj vidna, je razglašena za Ono 365, čeprav so zmagovalke vse, ki spreminjajo našo družbo na bolje. Izbor Ona 365, ki poteka že od leta 2011, se bo letos zgodil že štirinajstič, deset nominirank in prejemnico nagrade Ona 365 bomo razkrili na slovesni prireditvi v ponedeljek, 4. marca 2024, v Mestnem gledališču ljubljanskem. Dan pozneje boste o njih lahko podrobneje prebirali v marčevski reviji Onaplus, ki izide 5. marca 2024, in na spletni strani onaplus.si. Onine ženske, ki si za svoje delo zaslužijo poklon, bomo prav tako predstavili v Oni, reportaža s slavnostne prireditve pa bo v Oni objavljena v torek, 12. marca 2024.
»Uresničitev tega je pričakovati 1. septembra 2024. Sprva bo program prve pomoči začelo izvajati 144 osnovnih šol. Nato se bodo sukcesivno vključevale tudi druge. V obdobju treh let bi tako vseh 458 osnovnih šol v Sloveniji izvajalo program prve pomoči.
Vlada tudi naklonjenost ideji, da bi vsebine prve pomoči prav tako uvedli v vrtce in srednje šole, ni pa še nič dokončno opredeljeno,« je povedala v intervjuju, ki ga lahko v celoti preberete na onaplus.si.
V tokratnem pogovoru je Eva Pogačar spregovorila tudi o katastrofalnem stanju v javnem zdravstvu. »Da je za javni zavod osnovni cilj pozitivna bilanca, je skregano z razumom.
Cilj javnih zavodov bi moral biti razvoj stroke ter strokovna, korektna in varna obravnava pacientov,« je bila kritična. Odločno je dodala: »Časa ni več. Smo na točki zloma.«