OKUSI

Slovenski vinarji med najboljšimi na svetu

Fenomenalni uspeh naših kleti na Decanterjevem ocenjevanju: štiri platinaste, štiri zlate, 41 srebrnih in 95 bronastih medalj.
Fotografija: »Rebula je zakon!« je podčrtal platinasti briški vinar Stojan Ščurek. FOTO: Marko Feist
Odpri galerijo
»Rebula je zakon!« je podčrtal platinasti briški vinar Stojan Ščurek. FOTO: Marko Feist

Rebula je zakon!« je podčrtal znameniti briški vinar Stojan Ščurek. Ujeli smo ga med predstavljanjem svojih vin v Banjaluki. Rebula, kot pravi, je zakon tudi zato, ker je njegova rebula up 2013 prejela nagrado, kakršnih pri nas ni bilo veliko, namreč Decanterjevo platinasto odličje.


Referenčna revija Decanter, brez katere v svetu vin pač ne gre, je v teh dneh objavila rezultate letošnjega mednarodnega ocenjevanja vin, gre za največje in najvplivnejše tovrstno ocenjevanje, slovenski vinarji pa se lahko letos pohvalijo z rekordno bero odličij, dobili so 4 platinaste, 4 zlate, 41 srebrnih in 95 bronastih medalj.

Slovenski vinski strokovnjak Gašper Čarman je<strong> </strong>platinasto nagrado prejel za cabernet franc 2017. FOTO: Dejan Javornik
Slovenski vinski strokovnjak Gašper Čarman je platinasto nagrado prejel za cabernet franc 2017. FOTO: Dejan Javornik
Ne le Ščurek, platinasto medaljo so osvojili še trije, in sicer Michael Gross, Avstrijec, ki vino prideluje v Halozah in ga imamo skoraj že za svojega, slovenski vinski strokovnjak Gašper Čarman, ki svoja vina plemeniti v sodelovanju s Kletjo Brda in njihovim enologom Darinkom Ribolico, ter Marjan Simčič, še en vinarski težkokategornik iz vinorodnih Goriških brd.

Na Decanter World Wine Awards, kot se reče neuradnemu svetovnemu prvenstvu najboljših vin, so letos sicer že šestnajstič podelili nagrade. To tekmovanje je hudo resna zadeva: več kot 280 vinskih strokovnjakov je prispelo v London že pred enim mesecem in preizkusilo skoraj 17.000 vin iz 57 držav. Izurjeni ocenjevalci so potrebovali kar dva tedna, da so končno rešili enačbo, kdo je najboljši, in podelili 50 absolutnih, tako imenovanih best in show nagrad, ob tem pa še 148 platinastih, 480 zlatih, 4164 srebrnih in 7376 bronastih medalj.

Še eno platinasto medaljo je v Brda odnesel leonardo 2013, ki ga prideluje Marjan Simčič. FOTO: Uroš Hočevar
Še eno platinasto medaljo je v Brda odnesel leonardo 2013, ki ga prideluje Marjan Simčič. FOTO: Uroš Hočevar
Platinasta vina so prejela 97 točk od 100. Michael Gross je na Decanterju slavil, denimo, že lani, ko je platinasto medaljo osvojil njegov sauvignon colles, letos pa jo je dobil za iglič furmint (šipon) z lege Iglič, za izjemno aromatično in živahno vino, ki ga polnijo le v najbolj ugodnih letih. V njem prevladujejo arome jabolk, limonine lupine, zelene melone, zelišč in zelenega čaja.

Lastnik vinoteke eVino in večkratni najboljši sommelier Slovenije Gašper Čarman je vrhunsko platinasto nagrado prejel za cabernet franc, 2017, čudovito dodelanih taninov in dolgega pookusa, ki sicer spada v linijo Gašper Selekcija in ki je prišel na trg šele v teh dneh. »Po lanskem uspehu sivega pinota, ki je s 96 točkami dosegel zlato Decanterjevo medaljo, je to izjemen uspeh in motivacija za nadaljnje delo!« je dejal.

Še eno platinasto medaljo je v Brda odnesel leonardo 2013, sladko vino iz sušene rebule, ki ga prideluje Marjan Simčič. Pridelano je iz 5000 kilogramov ročno obranega, selekcioniranega in sedem mesecev naravno, v lesenih zabojčkih sušenega grozdja rebule. »Čeprav so strokovnjaki ocenili, da bo vino svoj vrhunec doseglo po minimalno petnajstih letih staranja v steklenici, pa očarljivo nežen svež okus in polno telo povsem prepričata, da je primerno že za takojšnje pitje,« je zapisano na Simčičevi spletni strani.

Ščurkova rebula up 2013 je zaradi Decanterjeve platinaste medalje že pošla!
Ščurkova rebula up 2013 je zaradi Decanterjeve platinaste medalje že pošla!

»Kar pomeni, da je rebula res svetovna sorta!« je še enkrat podčrtal Stojan Ščurek, ki je v svojo najvišjo linijo Up, kjer je bila še do lani le rdeča zvrst merlota in cabernet sauvignona, postavil rebulo in takoj prejel platinasto medaljo. Vino letnika 2013 je iz grozdja, ki so ga z najvišjih brajd na čisti opoki potrgali v začetku oktobra, ga na kratko macerirali, slabo tretjino jagod pa potem z moštom na fermentaciji in zorenju leto dni pustili v velikem sodu. Sledil je pretok v 500-litrske hrastove in akacijeve sode, šele lani spomladi so ga ustekleničili.

Tomaž Ščurek, vodja njihove kleti, je priznal, da je bila ta nagrada svojevrstno presenečenje, čeprav so bili odzivi že prej odlični. »Nihče ne more zares pričakovati platinaste medalje, to vendarle pomeni, da si med sto najboljšimi na svetu,« je dejal. »Obstaja sicer še višja nagrada, imenovana best in show. Ta vina so dobila samo točko več od nas, ki imamo platinasto. Z 98 točkami so pravzaprav v istem rangu. Upoštevaje, da se na ocenjevanju vsakič jasno poudari, iz katere regije je vino, bo Slovenija le stežka prišla med peščico absolutnih zmagovalcev.«

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije