POLETI

Soncu se ne nastavljamo

Le pravilna nega kožo dolgotrajno zaščiti pred opeklinami, prezgodnjim staranjem in zmanjša tveganje za pojav fotodermatoz; zaščitna sredstva nanesemo pravočasno.
Fotografija: Posebno pozornost namenjamo najmlajšim. FOTO: Bondarillia/Getty Images
Odpri galerijo
Posebno pozornost namenjamo najmlajšim. FOTO: Bondarillia/Getty Images

Kljub številnim opozorilom se mnogi še vedno ne zavedajo nevarnosti izpostavljanja sončnim žarkom: večina ljudi zaščitna sredstva še vedno uporablja le na kopališču oziroma med sončenjem, prav tako se mnogi ne izogibajo UV-sevanju med 11. in 16. uro, ko je to najintenzivnejše.

Nanos zaščitnega sredstva večkrat obnovimo. FOTO: Ridofranz/Getty Images
Nanos zaščitnega sredstva večkrat obnovimo. FOTO: Ridofranz/Getty Images
»Opozarjamo, da je treba zaščito nanesti na kožo še pred izpostavljenostjo soncu. Izbira ustreznih in kakovostnih zaščitnih preparatov je zelo pomembna. Pomembna je tudi nega kože po izpostavljenosti soncu. Poleg nanosa kreme je prav tako pomembno, da med 11. in 16. uro nismo na soncu,« jasno pove mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec., predsednica Lekarniške zbornice Slovenije. »Za ustrezno zaščito moramo poskrbeti vsi, še posebno pozornost pa namenjamo najmlajšim, teh neposredno sploh ne izpostavljamo sončnim žarkom, ampak poskrbimo, da so v senci, zaščiteni tudi z naglavnim pokrivalom. Opozorilo velja tudi za zdravila, ki lahko v kombinaciji s sončnimi žarki povzročijo preobčutljivostne reakcije na koži, zato pri farmacevtu preverimo vpliv sonca v primeru jemanja zdravil. Pri nanašanju sončnih krem pogosto pozabimo na nekatere občutljivejše dele telesa, kot so obraz, lasišče, ušesa, vrat, koleno, dlan, nart in stopala. Le pravilna nega kožo dolgotrajno zaščiti pred opeklinami, prezgodnjim staranjem in zmanjša tveganje za pojav fotodermatoz.« Pomembno je izbrati izdelke, ki varujejo tako pred UVA- kot tudi UVB-žarki in so vodoodporni, kljub temu pa je nujna ponovitev nanosa po vsakokratnem kopanju ali brisanju z brisačo!

Opekline hladimo

Kožo podpiramo tudi z zdravo prehrano. FOTO: Gpointstudio/Getty Images
Kožo podpiramo tudi z zdravo prehrano. FOTO: Gpointstudio/Getty Images
Ne pozabimo, izpostavljanje sončnim žarkom prinaša številna tveganja, tudi razvoj kožnega raka, zelo verjetne pa so poškodbe kože, ki so neprijetne in boleče. »Močne opekline lahko privedejo do otekanja kože in mehurjev, včasih pa celo do simptomov gripe, kot so povišana telesna temperatura, slabost, glavobol in slabo počutje. Sicer pa je posledica navadno rdeča koža, ki peče in se pozneje lahko olupi,« pojasnjuje sogovornica. »Pri opeklinah si lahko pomagamo s sredstvom za regeneracijo kože, ki bo kožo pomirilo in navlažilo. Poznamo tudi številne naravne izdelke, ki nam pomagajo lajšati bolečino in otekanje, med njimi je jogurt. Tega nanesemo na prizadete predele kože, po nekaj minutah pa ga nežno obrišemo z mehko vlažno brisačo ali speremo z vodo. Pri opeklinah pomagajo tudi kreme s pantenolom in vitaminom E, geli iz aloje ali hladni obkladki, s katerimi kožo hladimo takoj po opeklini. Če je opečen večji del telesa, bo blagodejno delovala tudi hladna prha ali kopel. Izjemno učinkovito blažilno sredstvo je tudi gel iz aloje vere, ki ga nanašamo le na nepoškodovano kožo. Zdravnika moramo nujno obiskati, če imamo zaradi opeklin povišano telesno temperaturo (nad 38 stopinj Celzija) oziroma nam je slabo, bruhamo in smo zmedeni, kar so lahko prvi znaki sončarice.«

Poleti kožo temeljiteje negujemo, pa ne le s kozmetičnimi sredstvi: podpiramo jo tudi z uravnoteženo prehrano, zadostnim pitjem vode in ustreznim uravnavanjem stresa ter počitkom, še sklene predsednica Lekarniške zbornice Slovenije.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije