JASNE MISLI

Štiri odlične za boljši spomin

Obstajajo preprosta dejanja, ki poskrbijo za dober spomin in hkrati manjšajo tveganje za pojav nevrodegenerativnih obolenj.
Fotografija: Navade, ki slabo vplivajo na splošno zdravje, škodujejo tudi možganom. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Navade, ki slabo vplivajo na splošno zdravje, škodujejo tudi možganom. FOTO: Thinkstock

Vsak včasih kaj pozabi, se ne more spomniti imena nekdanjega sodelavca ali tega, kam je odložil ključe. S staranjem so take zadrege pogostejše. Dejstvo je, da spomin peša, kar pa je mogoče tudi preprečiti in med drugim znižati tveganje za nevrodegenerativna obolenja. Kako?

Poskrbite za vedno aktivne možgane

Miselna aktivnost možganom pomaga pri ohranjanju zdravja in vitalnosti, zato z različnimi mentalnimi izzivi poskrbite, da bodo vselej dejavni: rešujte križanke, sudoku in druge miselne uganke, naučite se novega jezika, začnite igrati glasbilo, naučite se šivati, obiskujte plesni tečaj, skratka ne glede na življenjsko dobo ostanite miselno aktivni ter usvajajte nova znanja in tako preprečite upad kognitivnih sposobnosti ter ohranite dober spomin.

Rešite se slabih navad

Nekatere raziskave kajenje povezujejo z večjim tveganjem za demenco, alkohol dokazano okrepi simptome tesnobnosti in depresije. A ne gre samo za alkohol in kajenje. Možganom škodujejo tudi pomanjkanje spanja, preveč sladkorja, preveč hitre hrane, pretežno sedeč način življenja, pretiravanje z uporabo zaslonov, skratka vse, kar slabo vpliva na telo, škoduje tudi malim sivim celicam.

Vadite in gibajte se

Telovadba je nepogrešljiva za zdravje vsega telesa, za mišice, srce, pljuča, kosti in tudi za možgane. Ne glede na to, kakšno obliko vadbe boste izbrali (hojo, tek, kolesarjenje, ples, vaje za moč), vse spodbujajo krvni pretok, zato v možgane pride več kisika, pod vplivom hormonov, ki se takrat sproščajo, pa se krepijo nevronske povezave in tvorijo nove, je dokazala študija univerze Kalifornija.

Skrbite za zdravo prehrano

Nezdrava prehrana, ki vključuje veliko sladkorja, enostavnih ogljikovih hidratov in nasičenih maščob ne škoduje le telesu, temveč tudi možganom, zato bi se ji morali kar najbolj dosledno izogibati in jedilnik obogatiti z jedmi, ki pozitivno vplivajo na male sive celice ter na zdravje na sploh.

Odlična je mediteranska diete, ki temelji na ribah, sveži zelenjavi, sadju, olivnem olju, lupinastih plodovih in na drugih, možganom prijaznih živilih.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije