DR. ORLEY MOYAL
Stres lahko spremenimo v uspeh!
Priznana britanska strokovnjakinja, vodja izobraževanj pri Terranovi, je prišla v Slovenijo kot predavateljica na Festivalu celostnega zdravja. Na osnovi svojih izkušenj o zdravilni moči hrane, zelišč, vitaminov, mineralov in prehranskih dopolnil je obiskovalcem pojasnila, kako lahko s pravilno 'podporno kombinacijo' usposobimo telo za lažje premagovanje povečanega stresa.
Odpri galerijo
Odraščala je v Južni Afriki, kjer jo je za naravno medicino navdušil družinski zdravnik, ki je prebolel raka in raziskoval, kako hrana in okolje vplivata na zdravje. Istočasno je vlada uvedla študijski program, kombinacijo medicine in naturopatskih znanj, akupunkture, masaže in homeopatije, ki ga je zaključila kot dipl. homeopatska zdravnica. Ustalila se je v UK, kjer je živela njena babica, in začela svetovati ljudem, kako pomagati telesu, da optimalno deluje.
Svetuje, naj bo prehrana lažja in naj se izogibamo sladkorju, rafiniranim ogljikovim hidratom in kofeinu, saj stimulirajo telo, ko je to že preobremenjeno. S hitrimi rešitvami namreč ne dobimo energije, ampak jo črpamo v času, ko telo poskuša preživeti in se trudi vzpostaviti ravnovesje adrenalina in kortizola,« pravi. »Kortizol potrebujemo, da zmoremo dolge ure dela, adrenalin pa, da se prebijemo skozi situacijo. Toda ko je ta končana, se morata oba znižati, nadomestiti moramo zaloge vitamina C, magnezija, cinka in B-vitaminov, ki smo jih izčrpali iz telesa,« doda.
»Preberite več v Suzy, naši novi tabloidni reviji Slovenskih novic, ki izide vsak petek. Najdete jo v bližnji trafiki, še bolje pa bo, če se nanjo naročite in jo boste dobili v svoj nabiralnik. Pišite nam na narocnine@delo.si oziroma pokličite na brezplačno številko 080 11 99.«
Vračanje v ravnovesje
»Ljudje mislijo, da sem vegetarijanka in ne pijem vina in kave. Nisem, le poslušam svoje telo, poznam njegove alarme in vem, kako se lahko vrnem v svoj optimum, zaradi česar sem lahko včasih nezmerna, uživam in pretiravam. Naše telo se namreč ves čas prilagaja in odziva, če mu le pomagamo,« pripoveduje. V svoji praksi pomaga najti ravnovesje tudi bolnikom – s hrano, homeopatskimi pripravki, zelišči, vitamini in minerali. Pravi, da so kljub splošnemu odporu proti dopolnilom v obliki tablet in praškov ta lahko zelo koristna. »Hrana raste v onesnaženi zemlji, lahko je gensko spremenjena, uskladiščena, pa še skuhamo jo, pri čemer ji ves čas upadajo hranilne vrednosti,« pojasni. »Če želimo doseči terapevtske učinke vitaminov in mineralov pri ljudeh, ki ne dobijo dovolj hranil zaradi življenjskega sloga ali bolezni, je to težko popraviti samo s hrano. Vendar prehranska dop olnila vedno dodajamo samo za kratka obdobja, da odpravimo pomanjkanje, enako kot homeopatska,« poudari.Podpora v izrednih razmerah
Multivitaminske pripravke priporoča za pokrivanje splošnih telesnih potreb. V izrednih razmerah, ko potujemo, veliko delamo ali telovadimo, pa moramo še dodatno poskrbeti zase. Pozimi je na udaru imunski sistem, zato jemljemo cink in vitamin C. »Na potovanjih v hladne dežele jemlješ nekaj za imunski sistem, če telovadiš ali hujšaš, pa dodatke za sklepe, antioksidante in imunski sistem,« pravi. »Pomembno je, da se poslušamo. Ko smo utrujeni, posežemo po kavi in sladkorju, čeprav potrebujemo počitek. In če si ga ne moremo privoščiti, raje podprimo imunski sistem z vitamini B-kompleksa in magnezijem.« Za telo je namreč stresna situacija vse, kar ni običajno – če spremenimo klimo, več delamo, jemo drugačno hrano, premalo spimo …Kaj vzeti?
»Poleg multivitaminskih pripravkov v vseh letnih časih priporočam tudi B-vitamine, magnezij in antioksidante. Magnezija s prehrano ne dobimo dovolj, je pa izredno pomemben. Sodeluje pri 300 različnih telesnih procesih, ključen je za živčni sistem, delovanje mišic, presnovo ogljikovih hidratov, nastajanje energije. Najdemo ga v zelenolistni zelenjavi, toda ko jo skuhamo, najprej izgubimo magnezij, kar ga ne uniči že onesnažena prst,« pove in nadaljuje: »Vitamin D je na 37 mestih v telesu nujno potreben. Obnaša se sicer kot hormon, komunicira s celicami v telesu, živčnimi prenašalci in ni ključen le za zdravje kosti, ampak tudi proti depresiji, diabetesu, raku. Težava je, da dviga raven kalcija v krvi, ki se začne nabirati v žilah in povzroča strdke. Kalcij potrebujemo,« pravi Orley, »a ne v žilah, ampak v kosteh, zato vitamin D kombiniramo s K2, ki aktivira proteine, da ga potegnejo na pravo mesto, ter ščiti stene žil,« opozarja. »In če jemljemo kalcij, dodajmo še magnezij, saj v telesu sodelujeta in morata biti v ravnovesju. Kalcij povzroči, da se mišice krčijo in srce bije, magnezij jih sprošča, oba pa sta ključna za delovanje živčevja.« Seveda ni vseeno tudi, kako kombiniramo vitamine med sabo. »Nič ne deluje v izolaciji. Kar jemlješ, moraš vedno uravnovesiti ali dodati nekaj, da se lahko v telesu primerno izkoristi. B-vitamini delujejo dobro z vitaminom C in cinkom, pa tudi z magnezijem.« Telo deluje sistemsko in različni vitamini se podpirajo, npr. C in E. »Hrana pa je tista, ki prinaša kode za odklepanje vitaminov. Narava nam z njo zagotavlja dodatne encime, ki telesu pomagajo absorbirati vitamine in minerale in jih pravilno uporabiti,« doda.Upravljanje s stresom
»Stres je lahko tudi konstruktivna izkušnja,« pravi, »če veš, kako se telo odziva nanj in kaj potrebuje.« Ne moremo ustaviti stresne situacije, lahko pa podpiramo telo, da dobimo optimalne rezultate, delamo manj napak, pridemo iz njega močnejši, boljši, uspešnejši namesto izmučeni, z visokim krvnim tlakom, povišanim krvnim sladkorjem in kronično utrujenostjo, pojasni.Svetuje, naj bo prehrana lažja in naj se izogibamo sladkorju, rafiniranim ogljikovim hidratom in kofeinu, saj stimulirajo telo, ko je to že preobremenjeno. S hitrimi rešitvami namreč ne dobimo energije, ampak jo črpamo v času, ko telo poskuša preživeti in se trudi vzpostaviti ravnovesje adrenalina in kortizola,« pravi. »Kortizol potrebujemo, da zmoremo dolge ure dela, adrenalin pa, da se prebijemo skozi situacijo. Toda ko je ta končana, se morata oba znižati, nadomestiti moramo zaloge vitamina C, magnezija, cinka in B-vitaminov, ki smo jih izčrpali iz telesa,« doda.
Zelena podpora
»Odlično delujeta sibirski in ameriški ginseng,« pravi, »pomagata se nam prilagoditi stresu in nam dajeta energijo. Rožni koren, arktična korenina, deluje na hipotalamus in endokrini sistem ter podpira mentalno in fizično vzdržljivost. Iz ajurvede poznamo ašvagando in sveto baziliko – obe se pomagata telesu prilagoditi negativnim dejavnikom okolja, hkrati pa pomirjata. Ašvaganda vzdržuje energijo, a jo mnogi jemljejo tudi, ker jim tudi pomaga zaspati. Sveta bazilika pa je koristna, če reagiramo na stres s težavami s krvnim sladkorjem. Tudi macca prinaša energijo, zmanjšuje tesnobo in učinke stresa na telo,« našteva. »Od medicinskih gob kitajski rejši podpira možgane, srce, pljuča, zdravje jeter, omili stres in nudi energijsko podporo. Nič čudnega, da je bil rezerviran za kitajske cesarje,« se nasmehne. »Tudi glavatec je goba, ki raste v težkih pogojih in pomaga telesu bolje izkoriščati kisik. Uporabi ga za nastajanje energije, zato ga športniki jemljejo za vzdržljivost, podpira pa tudi respiratorna stanja,« nadaljuje. Ne smemo pa pozabiti tudi na probiotike. »Določene bakterije spodbujajo parasimpatični živčni sistem, povezane so z živčnimi prenašalci, celo 90 odstotkov serotonina prihaja iz črevesja. Zato moramo poskrbeti, da prebavljamo, za kar pa moramo biti spočiti, saj je ob stresu prebava upočasnjena,« pravi Orley. »Zlata rešitev za stres pa je tudi spanje, saj omogoča telesu, da se zdravi in obnavlja. Noben dodatek ti ne pomaga, če ne spiš,« poudari.Prva pomoč
In kakšna je njena lekarna? »Če potujem, vzamem prebavne encime in podporo za jetra ter kombinacijo za vzdržljivost. Pozimi jemljem vitamin D in mulitivitaminski pripravek. Če se me loteva prehlad, poskrbim za imunski sistem, moj redni spremljevalec pa je tudi magnezij. Jemljem ga zvečer, saj sem odkrila, da tako bolje spim,« zaključi.»Preberite več v Suzy, naši novi tabloidni reviji Slovenskih novic, ki izide vsak petek. Najdete jo v bližnji trafiki, še bolje pa bo, če se nanjo naročite in jo boste dobili v svoj nabiralnik. Pišite nam na narocnine@delo.si oziroma pokličite na brezplačno številko 080 11 99.«