ZDRAVA HRANA

Strokovnjaki opozarjajo: več začimb, manj soli

Z uporabo različnih zelišč bodo naše jedi vselej okusne in predvsem raznolike: niti mesa, ki ga pred pripravo mariniramo, ni treba soliti kot sicer.
Fotografija: Izdelava domače zeliščne soli ni zahtevna.
Odpri galerijo
Izdelava domače zeliščne soli ni zahtevna.

Brez soli si je skorajda nemogoče predstavljati vsakdanjo kuhinjo. Na jedilni mizi je solnica stalnica, uporabljamo jo vsak dan, prisotna je tako rekoč v vseh živilih. Če jih pripravljamo sami, seveda solimo, če jih kupimo, so že tako ali tako slana. Vemo, da sol naš organizem potrebuje, a v prevelikih količinah je škodljiva. Kako ujeti pravo ravnovesje, da bo naša hrana okusna, a hkrati zdrava? Kdor je navajen na močno slano hrano, se bo moral potruditi, če bo hotel uživati v jedeh z manj soli, vendar pa lahko tudi s skromno uporabo pripravimo nadvse okusne obroke. Raziskave kažejo, da se človek brez težav navadi na manj soli, torej ne gre za odvisnost, kakršno lahko razvijemo od na primer sladkorja.


Prvi korak bomo storili, če pri mizi nehamo dosoljevati jedi. Mnogi namreč samodejno, preden poskusijo juho ali omako, po njej stresejo malo soli. Največ je v rokah kuharja ali kuharice, ki lahko z uporabo zelišč jedi naredi zanimive in okusne, da bodo jedci pozabili na sol. Najbolje, da so zelišča sveža, čeprav bodo dobra tudi posušena ali zamrznjena. Z okusi se velja poigrati in poiskati, kar nam najbolj ustreza, za nekatera pa prav velja, da zmanjšajo potrebo po soli. To so na primer timijan, rožmarin in drobnjak, pa seveda peteršilj, ki da piko na i prenekateri jedi.


Pomembno je, kdaj zelišča dodamo k jedi. Najbolj učinkovito bodo izločile aromo, če cele začimbe, na primer lovorjev list ali poper v zrnu, dodamo na začetku kuhanja oziroma priprave, mlete začimbe, na primer poper, zelišča in sol, pa šele deset minut, preden je jed gotova. Z načinom priprave živil oziroma kuhanja prav tako vplivamo na okus jedi. Preveč skuhana zelenjava bo poleg čvrste strukture izgubila tudi okus, zato jo je bolje kuhati al dente, da ostane čvrsta, idealno bi jo bilo sopariti. Izkušeni namreč pravijo, da se potreba po soli in drugih začimbah pri soparjeni zelenjavi zelo zmanjša, saj v tem postopku priprave živila ohranijo svoj pravi okus. Za meso in ribe velja, da jih ni treba toliko soliti, če jih pred toplotno obdelavo mariniramo. Pripravimo marinado iz olja, kisa in zelišč, z njo prepojimo meso in pustimo stati, najbolje nekaj ur. Pomagamo si lahko s še enim trikom, pripravimo si domačo zeliščno sol, ki bo imela tako bogato aromo, da je bomo porabili manj.

Zelišča odvrnejo pozornost od soli. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Zelišča odvrnejo pozornost od soli. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije