Si lahko predstavljate, da bi vsak vikend trajal tri dni? Če ste na to vprašanje odgovorili pozitivno, ste na istem bregu kot strokovnjaki, ki so se sestali na Svetovnem forumu ekonomistov v Švici in razburkali poslovne duhove z izjavo, da bi se moral delavni teden zaključiti s četrtkom oziroma začeti s torkom.
Krajši delovni teden za boljše poslovne rezultate
To naj ne bi vplivalo na slabše poslovne izide podjetij, temveč ravno obratno. Kot je namreč povedal Adam Grant, psiholog iz šole Wharton v Pensilvaniji, bi krajši delovni teden pozitivno vplival na učinkovitost in ustvarjalnost zaposlenih: »Imamo spodbudne rezultate raziskave, ki smo jo izvedli na to temo. V njej se je izkazalo, da manjše število delovnih ur pozitivno vpliva na zaposlene, ki prav zaradi krajšega delavnega tedna dosegajo boljše rezultate, saj so bolj spočiti, ustvarjalni in imajo v več volje do dela. Prav tako so delavci s krajšim delavnim časom bolj privrženi podjetju, ki jih zaposluje, saj jim omogoča več prostega časa, ki ga lahko preživijo s svojimi družinami.«
Drugo mnenje
Ekonomist Rutger Bregman pa pravi takole: »Že desetletja ekonomisti, filozofi in sociologi trdijo, da bomo delali vse manj. V zadnjih 20 letih je bilo dokazano, da s skrajševanjem delovnega tedna delavci postajajo učinkovitejši, saj jih delo manj utruja, kar se v končni fazi pozitivno izraža v njihovi storilnosti, to pa pomeni boljše poslovne rezultate.«
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: