OKUSI

Šunko vselej ohladimo v vodi

Izbira velikonočne šunke je velika; če damo kaj na to, kaj jemo, bomo izbrali tradicionalno dimljeno, ki je bila pripravljena brez umetnih dodatkov.
Fotografija: Kuhana s kožo ima še boljši okus.
Odpri galerijo
Kuhana s kožo ima še boljši okus.

Najbrž je vse manj družin, kjer v prazničnih dneh kuhajo velikonočno šunko tako kot nekoč, ko je ure in ure počasi brbotala v velikem loncu na štedilniku, saj lahko že kuhano kupimo v vsaki povprečno založeni trgovini z živili. Po drugi strani pa je res, da se vztrajno vračamo k izbiri čim bolj naravnih jedi, in industrijsko pripravljene šunke, ki jih masovno proizvaja mesnopredelovalna industrija, zagotovo ne spadajo v to kategorijo. Če je le mogoče, si privoščimo takšno preverjenega proizvajalca, ki je bila konzervirana le s soljo in pravim dimom. Res je, da je dražja, vendar je neprimerno bolj okusna, pa še kemičnim dodatkom se bomo izognili. Na prvi pogled jo ločimo po barvi: medtem ko je industrijska enakomerne, svetlo rožnate barve, je tradicionalno dimljena temnejša, barva je neenakomerna, meso pa bolj kompaktno in čvrsto.

Šunka je eden od temeljev velikonočne pojedine.
Šunka je eden od temeljev velikonočne pojedine.
Velikost šunke, ki jo kupimo, bo odvisna predvsem od velikosti prazničnega omizja, ki ga bomo gostili. Kako pravilno skuhamo velik kos, težak na primer pet ali več kilogramov? Splošno pravilo je, da se kuha eno uro na kilogram teže, kar pomeni za petkilogramski kos pet ur. Ta čas lahko bistveno skrajšamo, če šunko pred kuhanjem za nekaj ur namočimo, najbolje čez noč. Hkrati se bo izločila odvečna sol, ki daje okus in skrbi še za obstojnost mesa. Po tem postopku bi morala biti naša petkilogramska šunka kuhana že v dobri uri. Pri manjših kosih mehkobo mesa preverimo z vilicami, pri večjih se zanesemo na to, da začne odstopati od kosti, če ima kožo, pa začne odstopati tudi ta. Kože pri rezanju ni treba odstraniti, saj da mesu prav poseben okus.

Šunko pustimo, da se ohladi v vodi. Običajno jo režemo ohlajeno, lahko tudi še toplo, a se taka težje reže. Pravilno jo režemo podolžno, vendar ne bo razpadla, tudi če smeri ne bomo točno zadeli. Režemo z ostrim nožem ali rezalnikom, najbolje sproti, preden ponudimo. Če smo se pri velikosti ušteli in kakšen kos ostane, ga spravimo v hladilnik, vendar previdno, užitna bo le nekaj dni. Zato jo je bolje zamrzniti, če vemo, da je ne bomo porabili pravočasno. Dlje bo zdržala sveža nekuhana šunka, približno en mesec jo lahko hranimo v hladilniku, prav tako jo lahko zamrznemo. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije