Fižol je okusno in zdravo živilo, ki pa se mu večina izogiba, saj povzroča neprijetne vetrove. Kako se jim izogniti? S pravilno pripravo. Naslednjič upoštevajte naslednjih pet pravil.
Bodite pozorni na čas kuhanja
V resnici je težko določiti, kako dolgo naj bi se fižol kuhal. Veliko je odvisno od njegove vrste, največ pa od tega, ali je suh ali svež. Suh fižol se običajno kuha dve uri. Pri tem preverjajte njegovo čvrstost in pazite, da se ne razkuha. Svež fižol je praviloma kuhan v pol ure.
Dovolj dolgo ga namakajte
Suh fižol je pred kuhanjem priporočljivo namakati vsaj osem ur, še boljše pa bo, če ga boste pustili čez noč. Vodi, v kateri ga namakate, dodajte žličko jedilne sode, pred kuhanjem jo odlijte in ga skuhajte v sveži.
Dodajte dovolj zelenjave
Zelenjava v fižolu spodbuja prebavo in s tem omili vetrove ter preprečuje spahovanje. Zato jedem iz te stročnice dodajte veliko čebule, korenja, paradižnika, paprike in druge zelenjave, ki se po okusu sklada z njo.
Ne pretiravajte z mesom
Preveč mesa v kombinaciji s fižolom pretirano obremeni prebavila, s tem se pojavijo zgaga, spahovanje in vetrovi. Zato pri dodajanju mesa velja pravilo: manj je boljše.
Dodajte prave začimbe
Napenjanje in vetrove po obroku iz fižola ublažijo lovorjev list, šetraj, česen in janež. Dobrodošel je poper v zrnju, tudi ingver in pekoča paprika, ne pretiravajte pa s soljo.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: