Tako hitro je zaljubljenosti konec
Zaljubljenost je nedvomno eden najlepših občutkov. Pa vendar zelo hitro mine. Tako znanost kot izkušnje govorijo, da ščegetanje v trebuhu na žalost ne traja večno.
Zakaj se zaljubljenost pojavi?
V ozadju so seveda hormoni. Znanstvenica s Harvarda Katherine Wu pojasnjuje: »Testosteron in estrogen prebujata poželenje, dopamin, norepinefrin in serotonin ustvarjajo zadovoljstvo, oksitoicin in vazopresin pa krepita povezanost med partnerjema.
Kdaj se zadeve umirijo?
V časopisu Frontiers in Psychology objavljeni rezultati raziskave so razkrili, da pri večini zaljubljenost traja komaj pol leta. Načeloma je to lepo obdobje, ki pa prinaša tudi veliko stresa in negotovosti zaradi lastnih in partnerjevih čustev.
Ko zaljubljenost mine
Odgovor je na dlani: lahko se zgodi dvoje. Po prvem scenariju odnos razpade, po drugem preraste v stabilnejšo povezavo, imenovano strastna ljubezen. Ta faza traja nekje do štiri leta. Sledi faza, kjer odnos bolj kot na hormonskem dogajanju in burnih čustvih sloni na prijateljstvu: strast uplahne, povezanost in intimna vez pa se okrepita. A seveda le pri parih, ki po prvih dveh fazah zaradi razočaranja, ker vznesenost mine, ne obupajo.