Tako na telo vpliva vsakodnevna polurna hoja

Preprosta aktivnost prinaša številne prednosti za zdravje.
Fotografija: Pol ure hoje na dan za zdravje in dobro počutje. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Pol ure hoje na dan za zdravje in dobro počutje. FOTO: Thinkstock

Hoja je preprosta fizična aktivnost, ki se ji lahko predaja skoraj vsak in zagotavlja izboljšanje zdravja ter počutja že, če vsak dan hodimo vsaj pol ure. Kako pa vsakodnevna hoja vpliva na naše telo? Tu je deset najbolj opaznih učinkov.

Pozitivno vpliva na možgane

Dokazano je, da pod vplivom hoje v telesu naraste količina endorfinov, hormonov sreče, hkrati se zniža raven stresnih hormonov. Nezanemarljivo je tudi dejstvo, da hoja pripomore k zdravju in boljšemu delovanju možganov, saj krepi spomin, izboljšuje zbranost ter manjša tveganje za alzheimerjevo bolezen in demenco.

Izboljšuje vid

Med hojo se zniža očesni tlak in tako ta preprosta dejavnost zmanjšuje tveganje za bolezni vida, med drugim za glavkom oziroma zeleno mreno.

Varuje srce

Ameriško društvo Srce je potrdilo, da je hoja za srce prav tako koristna kot tek. Zmanjšuje tveganje za srčno kap in druge bolezni srca ter ožilja, saj izboljšuje krvni pretok, pozitivno vpliva na raven holesterola ter uravnava krvni tlak.

Izboljšuje pljučno kapaciteto

Med hojo se pospeši dihanje, kar pomeni, da v telo pride več kisika, poleg tega se ob tej dejavnosti iz organizma izločajo strupene snovi, ki sicer negativno vplivajo na zdravje dihal, to pa pomeni, da hoja varuje pred pljučnimi boleznimi.

Manjša tveganje za sladkorno bolezen

Če bi radi ohranili zdravo raven krvnega sladkorja, naj hoja postane vaša vsakodnevna navada. Več študiji je namreč pokazalo, da je v preventivi pred sladkorno boleznijo celo boljša od teka. Pri tistih, ki šestkrat na teden pol ure hodijo, je raven sladkorja nižja kot pri onih, ki enako količino časa namenjajo teku.

Zagotavlja dobro prebavo

Telesna aktivnost je med drugim ključna za dobro delovanje prebavil. Ponavljajoči se gibi med hojo manjšajo tveganje za zaprtje, napihnjenost in tudi za raka na prebavilih, zlasti na debelem črevesu.

Krepi mišice

Za močne in dobro delujoče mišice je dovolj že, če vsak dan napravimo 10.000 korakov. Tolikšno količino dosežemo s polurno zmerno hojo.

Blaži bolečine v hrbtenici

Za premagovanje ali preprečevanje bolečin v hrbtenici si obujte superge in hodite vsaj pol ure. Hoja namreč izboljšuje krvni pretok v predelu hrbtenice, krepi njeno fleksibilnost in izboljšuje držo.

Krepi sklepe

Hojo v prid zdravja sklepov priporoča ameriška Fundacija artritis. Ob polurni vsakodnevni hoji se namreč krepijo sklepi in kosti, s tem pa je mogoče preprečiti kronična vnetja, ki vodijo v artritis.

Izboljšuje razpoloženje

Če ste slabe volje, utrujeni in malodušni, se podajte na sprehod. Dokazano je, da redna telesna aktivnost, torej tudi hoja, manjša količino stresa, blaži tesnobo in izboljšuje razpoloženje. Še večji so ti učinki, če se na priljubljeno telesno aktivnost podate v družbi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije