Tako pozimi ogrožate spanec: za boljšega ne spočnite tega
Kljub nizkim temperaturam se izogibajte spanju ob prižganem gretju. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da previsoka temperatura med spanjem slabo vpliva na spanec in na zdravje.
Priporočila o tem, kakšna je idealna temperatura za dober spanec se sicer razlikujejo, načeloma naj bi ta zanašala od 15 do 20 stopinj Celzija.
Tudi strokovnjak za spanje Martin Seeley iz podjetja MattressNextDay poudarja, da gretje niža kvaliteto spanca in slabo vpliva na naravni cikel spanja:
»Med spancem temperatura telesa naravno pade, kar možganom omogoča prehod na globoko fazo spanja. Spanje v ogretem prostoru ta proces ovira, zaradi česar je spanec rahlejši in nemiren. Posledice: naslednji dan smo utrujeni in razdražljivi.«
Poleg tega gretje suši zrak, kar lahko povzroča dehidracijo in pretirano izsušitev dihalnih poti. Zato se pojavijo suho, boleče grlo, razpokane ustnice, razdražena koža, težave s sinusi, poslabšajo se alergije.
Dolgoročne posledice tega so trajnejše motnje spanja, slabša odpornost, slab vpliv na srce in ožilje ter težave v presnovi.
Priporočljivejše kot gretje spalnih prostorov je spanje v toplih oblačilih, uporaba termoforja in topla posteljnina, ki ohranjajo toploto, zrak pa ostaja hladen, s tem naravni procesi med spanjem niso ovirani.
Pozimi res iščemo toploto, a zdravje naj bo na prvem mestu in omogočate si spanec brez škodljivih posledic, svetujeThe Mirror.