Zagotovo tudi sami niste najboljše volje, kadar vaše gredice prekrije plevel mesnatih listkov, ki ga večina pozna pod imenom navadni tolščak (portulak), njegovo latinsko ime pa je Portulaca oleracea. A preden njegove bilke, ki se razraščajo z izjemno hitrostjo in jim do živega ne pride niti največja suša, povsem populite, pomislite še enkrat. V resnici pa je vaš sovražnik lahko vaš veliki prijatelj. Tolščak je namreč zelo hranljiv in je zato dobrodošel tudi na jedilnikih.
Bogastvo hranljivih snovi
Tolščak vsebuje maščobe omega 3, ki so nepogrešljive za zdravo srce, možgane in imunski sistem, vitamine A, C, in B, železo, magnezij, kalcij in veliko protivnetnih snovi. Izboljšuje krvni pretok in preprečuje nastajanje krvnih strdkov v arterijah. Omeniti gre še antioksidante, ki organizem varujejo pred delovanjem prostih radikalov in njihovimi posledicami. Zaradi pektina pomaga pri uravnavanju holesterola v krvi, sprošča gladke mišice in znižuje krvni tlak. Sluz te rastline blagodejno vpliva na okužbe in vnetja prebavil ter sečil, priporočljiva pa je pri zgagi, gastritisu in zaprtju.
Za solate juhe in prikuhe
V kuhinji so uporabni sočni, mladi listki, ki so odličen dodatek solatam, sendvičem, juham in prilogam. Po 15 minutah kuhanja sprostijo sluz, ki zgosti iz njega pripravljene jedi in blagodejno vpliva na dihala.
Čaj iz tolščaka
Žličko svežih listkov prelijte z 240 mililitri vrele vode, pokrijte, počakajte 10 minut in precedite. Tako pripravljen čaj pomirja, blagodejno vpliva na prebavo in omili glavobol.
Obkladki iz tolščaka
100 gramov sveže rastline stresite v 100 mililitrov hladne vode, počakajte, da zavre, in pustite od 15 do 30 minut. Precedite in v ohlajeno tekočino namočite tkanino ter jo položite na napete in boleče mišice.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: