SPOMLADANSKA UTRUJENOST

Trobentice proti spomladanski utrujenosti

Čeprav smo načeloma zdravi, je dejstvo, da je vselej mogoče še kaj izboljšati. Posebno v dneh, ko je spomladansko sonce prijetno, narava se prebuja in smo med dvajsetimi do tridesetimi odstotki ljudi, ki jih namesto navala energije pestijo izčrpanost, nespečnost in ravnodušnost.
Fotografija: Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Shutterstock

Spomladanska utrujenost ni bolezen, stanje je povezano z več dnevne svetlobe in tako s spremembami bioritma in hormonskega ciklusa. Kateri pokazatelji nas opominjajo, da bi morali bolje poskrbeti zase?

Napetost in motnje koncentracije

Vzrokov za napetost v hitrem vsakdanjiku ne manjka, zato je treba poznati načine, s katerimi lahko omilimo delovanje hormona kortizola.

Kadar ga je v krvi dolgo preveč, ogroža zdravje, saj spodbuja telesna vnetja, viša krvni tlak, vodi v nizko samozavest, povzroča kronično utrujenost, skratka, ima večplasten vpliv, ki ga je treba zatreti, še preden se pokažejo prvi učinki kroničnega stresa na telesno in mentalno zdravje.

Preveč sedenja okrepi simptome spomladanske utrujenosti. FOTO: Andreypopov/ Gettyimages
Preveč sedenja okrepi simptome spomladanske utrujenosti. FOTO: Andreypopov/ Gettyimages

Preveč sedenja

Ne le na pomlad, nasploh je pretežno sedeč sodobni živ­ljenjski slog za zdravje in počutje škodljiv. Če ob tem pustimo vnemar redno telesno vadbo in vedno najdemo nešteto izgovorov, da je ne umeščamo vsakdan, je odgovor na vprašanje, zakaj nas pestita utrujenost in brezvoljnost, kot na dlani in se glasi: zaradi preveč sedenja in premalo gibanja.

S tem je povsem jasna tudi rešitev: vsaj trikrat na teden najmanj 20 minut intenzivno vadimo – najbolje zunaj na svežem zraku –, med delom pa si večkrat vzemimo odmor in se dodobra razgibajmo.

Preskakovanje zajtrka

Ne pravijo brez razloga, da je zajtrk najpomembnejši dnevni obrok, telesu namreč zagotovi energijo za vse podvige dneva. Številne študije so pokazale še, da so ljudje, ki ne jedo zajtrka, pogosteje žrtve kronične utrujenosti, zato je prvi jutranji obrok pomemben.

Tako kot je pomembna njegova sestava. Živila, ki vsebujejo enostavne ogljikove hidrate, so odsvetovana. Ob njih krvni sladkor hitro naraste, hitro pa tudi upade, zato se pojavi izčrpanost.

Namesto da bi se tedaj zatekli h kofeinu, raje dopoldanske in jutranje obroke obogatimo z vlakninami, kakovostnimi beljakovinami, zdravimi maščobami in sestav­ljenimi ogljikovimi hidrati, ki bodo dlje časa zagotavljali energijo.

Dan je dobro začeti z zajtrkom. FOTO: Gettyimages
Dan je dobro začeti z zajtrkom. FOTO: Gettyimages

Premalo vode

Že zgolj blaga dehidracija po­slabša zbranost, storilnost in samo počutje. Vpliva namreč na vse telesne funkcije, zaradi nje se med drugim zmanjša prostornina krvi, ta postane gostejša in se počasneje premika po krvnih žilah, telesni organi dobijo manj kisika in nastopi izčrpanost.

V tem primeru je rešitev primerna količina dnevno popite vode.

Pomanjkanje železa

Spomladanska utrujenost, kot se imenuje stanje organizma spomladi, je pri nekaterih ljudeh lahko posledica razvad in morebitnih prehladnih obolenj v hladnejšem obdobju leta, zaradi česar je telo izčrpano.

Posledice pomanjkanja železa v krvi so nepravilno bitje srca, pomanjkanje kisika v telesu, bledična polt, manjša odpornost in utrujenost.

Anemija je pogostejša pri ženskah kot pri moških, eden od načinov premagovanja je dovolj železa v prehrani. Najboljši vir tega minerala so rdeče meso, stročnice, jajca, zelena zelen­java, oreščki in semena.

Napačna spalna rutina

Spalna rutina je eden od prvih pogojev za dober spanec, ta pa je pogoj za dovolj energije. Zato poskušajmo vsak večer k počitku leči ob približno istem času in ne glede na to, ali je vikend ali dan med tednom, tudi vstanimo kot običajno.

Spalna rutina in kakovosten spanec, ki traja povprečno sedem do osem ur, sta namreč zaveznika dobrega počutja in zadovoljive količine življenjske energije.

Preobremenjenost s klici, elektronsko pošto, dražljaji z družbenih omrežij

Stalna dosegljivost izčrpava. Zato si dovolimo vzeti odmor od elektronske pošte in klicev. Prav tako se od časa do časa ogradimo od družbenih omrežji.

Zasutost z vsemi mogočimi informacijami na dolgi rok ne prinaša nič dobrega in spodbuja kronično utrujenost.

Zaveznice zdravja in dobrega počutja. Foto: Shutterstock
Zaveznice zdravja in dobrega počutja. Foto: Shutterstock

Trobentice za boljše počutje

Z odpravo vseh prej naštetih dejavnikov bo spomladanska utrujenost lažje premagljiva, za več energije pa pomaga čaj iz ene najznačilnejših spomladanskih rastlin: trobentic.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije