LJUBEZEN

Tudi možgani zavajajo

Ni le srce krivo, da zaljubljeni sprejemamo nore odločitve. Za partnerja se odločamo tudi na podlagi nezavednih vzorcev.
Fotografija: Mislimo, da vemo, česa si želimo, a ni vedno tako. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Mislimo, da vemo, česa si želimo, a ni vedno tako. FOTO: Guliver/Getty Images

Pravijo, da zaradi zaljubljenega srca sprejemamo nore in včasih celo usodne odločitve, a znanost pravi, da so tudi možgani tisti, ki nas lahko zavedejo, da postanemo iracionalni.

Način, kako se možgani radi poigrajo z nami, je, da mislimo, da vemo, česa si želimo, a v resnici to ne stoji na tako trdnih temeljih. Ljudje pogosto vztrajajo pri tem, kakšnega človeka si želijo, na koncu pa izberejo nekoga, ki je popolno nasprotje njihovega ideala in jim gre lahko sprva celo na živce. Resnica je pač takšna, da se ne odločamo samo na podlagi tega, kar vidimo, ampak tudi na podlagi zapletenih možganskih vzorcev, ki pogosto delujejo iz ozadja, nezavedno. Druga prevara možganov je, da imamo radi široko izbiro, ker nam to daje občutek svobode, v praksi pa se ob preveliki izbiri hitro zmedemo, saj smo preobremenjeni z informacijami. Ko pa že enkrat izberemo, nas možgani prepričujejo, da smo izbrali najboljše, čeprav se temu nekateri uspešno upirajo in zmeraj dopuščajo možnost, da se jim zgodi kaj boljšega, po drugi strani pa zaradi tega prepričanja ljudje pogosto ne morejo oditi iz razmerja, ki jih ne osrečuje. Možgani se lahko igrajo igrice, vedno pa se lahko vprašamo, ali je stvar, ki jo počnemo, in oseba, ki jo ljubimo, res prava za nas. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije