AKTIVNI IN ZDRAVI

Tudi mrtev zob se da pozdraviti

Boleč zob je lahko ena najmočnejših bolečin v telesu. Še zlasti ko se razvije koreninsko vnetje, pri katerem je potrebno endodontsko zdravljenje, ki je sicer izjemno učinkovita in tudi tehnološko najbolj podprta veja zobozdravstva. O koreninskem zdravljenju in najnovejših tehnologijah s tega področja smo se pogovarjali s specialistom endodontom Igorjem Potočnikom, dr. dent. med.
Fotografija: Sodobna specialistična endodontija je v zadnjih 20 letih postala najbolj tehnološko podprta veja zobozdravstva. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Sodobna specialistična endodontija je v zadnjih 20 letih postala najbolj tehnološko podprta veja zobozdravstva. FOTO: Shutterstock

Kaj je koreninsko zdravljenje in kdaj je potrebno?

Zdrav zob je zgrajen iz zobne krone, ki jo prekriva zobna sklenina, in korenine (ličniki in kočniki imajo več korenin), dela zoba, ki ga v ustih ne vidimo. Na vršku korenine v zob vstopajo žile in živci (zobna pulpa), ki po tankem koreninskem kanalu poteka proti zobni kroni. Koreninsko zdravljenje je potrebno pri zobeh, pri katerih je zaradi globokega kariesa, večje plombe ali druge obsežne poškodbe zobne krone nastalo vnetje zobne pulpe ali je ta celo odmrla. Takrat je treba iz zoba odstraniti vneto ali odmrlo zobno pulpo in bakterije, ki so jo okužile. To storimo s čiščenjem in oblikovanjem koreninskih kanalov, nato pa je treba te hermetično tesno zapreti s polnilnim materialom.

Igor Potočnik, dr. dent. med., spec. endodont FOTO: Osebni Arhiv
Igor Potočnik, dr. dent. med., spec. endodont FOTO: Osebni Arhiv
Kateri so znaki in simptomi, da je morda potrebno koreninsko zdravljenje?

Vnetje in odmrtje zobne pulpe v več kot polovici primerov potekata povsem neboleče. Po drugi strani pa je vnetje zobne pulpe lahko ena najmočnejših telesnih bolečin. Najpogostejši znaki so mravljinčenje v enem od zob, bolečina na ugriz in ostra bolečina na vroč ali hladen dražljaj, ki presega običajno občutljivost zob. Ko pa sčasoma bakterijska okužba iz notranjosti zoba doseže okolno kost, se spet lahko pojavijo bolečine, pri močnejših okužbah tudi absces in oteklina.

O čem govorimo pri izrazu mrtev zob in kako rešujete to stanje?

Mrtev zob je pogovorni izraz za zob, pri katerem je zobna pulpa iz različnih razlogov odmrla. Kost v okolici vrška korenine se zaradi vnetja razgradi. Telo se pred bakterijami brani tako, da prazen prostor nadomesti z vnetnim granulacijskim tkivom – zato takemu vnetju rečemo tudi granulom. Dolgo je veljalo, da je t. i. mrtve zobe bolje odstraniti. V času nastanka teh teorij je bila uspešnost zdravljenja tako nizka, da je bilo tako razmišljanje povsem utemeljeno. Pri zdravljenju s sodobnimi metodami in sodobno tehnologijo pa je uspešnost tako visoka, da tak pristop nima več strokovne utemeljitve.

Cilj zdravljenja je odstranitev vnetega/odmrlega pulpnega tkiva in bakterij iz pulpne komore in koreninskih kanalov. To storimo z mehanskim oblikovanjem koreninskih kanalov z endodontskimi iglami ter temeljitim izpiranjem kanalov s protibakterijskimi tekočinami. Čiste koreninske kanale nato hermetično tesno zapremo. Ključ zdravljenja je natančnost očiščenja koreninskih kanalov, saj že milimeter neočiščenega koreninskega kanala lahko vsebuje dovolj bakterij, da vnetje ostane aktivno. Uspešnost zdravljenja rutinsko preverjamo leto po končanem zdravljenju z RTG-slikanjem. Uspešno ozdravljen zob je funkcionalno enakovreden intaktnemu.

Kako nove tehnologije in tehnike v endodontskem zobozdravstvu vplivajo na uspešnost in udobje zdravljenja?

Sodobna specialistična endodontija je v zadnjih 20 letih postala najbolj tehnološko podprta veja zobozdravstva. Z novo tehnologijo smo dosegli visoko stopnjo uspešnosti, kar 90-odstotno, učna krivulja uporabe tehnologije in strošek nakupa pa sta vplivala tudi na ceno storitve. Dolgo je koreninsko zdravljenje veljalo za sinonim bolečine v zobozdravstvu. V zadnjih desetletjih so učinkovitost lokalnih anestetikov in tehnike vbrizganja anestetične raztopine močno napredovale. V večini primerov lahko zagotovimo neboleče koreninsko zdravljenje. Sodobna tehnologija, ki omogoča natančno instrumentiranje koreninskih kanalov, veliko pripomore k nebolečemu, manj invazivnemu delu, s čimer zmanjšuje število in intenzivnost zapletov po zdravljenju.


Besedilo je bilo objavljeno v oglasni prilogi Aktivni & zdravi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije