Ubranimo se virusov
S prihodom hladnejšega vremena se pogosteje srečamo z najrazličnejšimi virusnimi in bakterijskimi povzročitelji bolezni dihal. V tem času se pojavljajo prehladi, viroze, gripa, pljučnica, ki je lahko virusna ali bakterijska, zadnji dve leti zbolevamo tudi za covidom-19.
Smrkanje, voden izcedek iz nosu, občasno lahko tudi gnojen, zamašen nos so prvi znaki okužbe. Pojavi se lahko še zvišana telesna temperatura. Ko se virus razširi v pljuča, se lahko pojavijo suh in dražeč kašelj, praskajoča in pekoča bolečina v žrelu, težko dihanje, sopenje in piskajoče, tudi hitro dihanje. Pojavijo se lahko splošno slabo počutje, bolečine v mišicah, kihanje, hripavost, pekoč občutek v očeh, izguba okusa in bolečine v ušesih.
Poleg tega se je treba veliko gibati, predvsem na zraku, in na splošno poskrbeti za zdrav imunski sistem, ki vključuje zdravo in uravnoteženo prehrano, v kateri naj pretežen del zavzemata sadje in zelenjava.
Med najpomembnejše ukrepe, ki pomagajo zaščititi organizem pred okužbo, zlasti pred gripo in koronavirusom, spada cepljenje. Zdravniki še vedno priporočajo cepljenje proti sezonski gripi, še posebno za tiste, ki imajo kronične bolezni obtočil, dihal, sečil, jeter, metabolne bolezni, kot je na primer diabetes, nekatere živčno-mišične in vezivne bolezni, maligna obolenja in nekatere bolezni krvi. Pomembno je cepljenje proti novemu koronavirusu, ki je poslej na voljo tudi za otroke, mlajše od 11 let.
Okužbe zgornjih in spodnjih dihal ter prehladna obolenja najpogosteje povzročajo respiratorni virusi, ki so lahko prenosljivi in zelo odporni. Na rokah ali površinah lahko preživijo od ene ure do enega dne. Širijo se s telesnim stikom, denimo z dotikom, poljubljanjem in rokovanjem, pa tudi po zraku, s kapljicami pri kašljanju in kihanju.