ALUMINIJASTA FOLIJA

Uporabna v kuhinji in gospodinjstvu

V aluminijasti foliji lahko kuhamo ali pečemo, vanjo shranimo hladna živila, kislih raje ne zavijajmo vanjo; z njo lahko zdrgnemo zažgano posodo in nabrusimo škarje.
Fotografija: Vanjo zavijamo predvsem hladna živila. FOTO: Chas53/Getty Images
Odpri galerijo
Vanjo zavijamo predvsem hladna živila. FOTO: Chas53/Getty Images

Aluminijasta folija je izjemno uporabna, ne le v kuhinji, temveč v vsem gospodinjstvu. Z njo denimo izoliramo steno za radiatorji, tako da bo izkoristek pri ogrevanju večji. V folijo ovijemo karton in ga postavimo za radiator, s tem preprečimo, da bi stena vpijala toploto. Alufolija je prva pomoč, ko otopijo škarje, z njimi nekajkrat prerežemo skupaj zložene plasti folije in se bodo nabrusile. Tudi čistimo lahko z njo, zažgano posodo namesto z žičnato gobico zdrgnemo s kepo zmečkane folije.
Krompir se v foliji imenitno speče, tako na žaru kot v pečici. FOTO: Triocean/Getty Images
Krompir se v foliji imenitno speče, tako na žaru kot v pečici. FOTO: Triocean/Getty Images

Sicer pa jo največ uporabljamo v kuhinji, za spravljanje hladnih živil, lahko pa tudi za pečenje ali kuhanje hrane. Pri tem je treba opozoriti, da se aluminij pri segrevanju izloča iz folije in prehaja v hrano, vemo pa, da je za naš organizem škodljiv. Prav tako se izloča, ko pride v stik s kislim, zato takšne hrane ne zavijajmo vanjo. Po drugi strani je res, da so nekatera živila, pečena v alufoliji, izjemno okusna, na primer ribe ali krompir. Pečenje v foliji je posebno uporabno na pikniku, če pečemo na žerjavici, pa nam ni všeč, da bi bil krompir umazan od žerjavice.

Folija dobro prevaja toploto, zato so jedi v njej prej pečene oziroma kuhane, dobro pa ohranijo tudi okus. Hrane zato ni treba dodatno soliti, dodamo le preostale poljubne začimbe. Za pripravo potrebujemo tudi manj maščobe. V alufoliji kupimo tudi nekatera že pripravljena živila in jih v njej le pogrejemo. Vse skupaj je res praktično in ima precej prednosti, vendar previdnost ni odveč, zato si tako kosilo privoščimo res izjemoma. Lahko pa v njej brez skrbi hranimo hladno hrano, vanjo na primer zavijemo sendvič, ko gremo na pot, odprte suhe mesnine in nekatere vrste sira.


Za tega sicer velja, da ga je bolje zavijati v povoščen papir, v katerem smo ga kupili, nekatere vrste pa je nujno zaviti v folijo, če želimo, da bo ohranil okus. Tako me je podučila sirarka na tržnici, ki pravi, da plesen za rast potrebuje svetlobo in kisik, dostop obeh pa preprečimo, če sir tesno zavijemo v alufolijo.

Za hrambo živil jo nadomestimo s pvc-folijo za živila, za peko mesa v pečici pa kupimo (v vsaki bolje založeni živilski trgovini) posebne vrečke za pečenje. Ne glede na to, katero folijo uporabljamo, pa moramo živila tesno zaviti, če hočemo, da ohranijo svežino. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije