Utrjene mišice so temelj dobre drže

Dolgotrajno sedenje, sploh v nepravilnem položaju, velja za eno največjih sodobnih groženj hrbtenici.
Fotografija: Številni poklici dandanes od nas zahtevajo sedenje in delo v prisilni drži. Foto: Guliver/Thinkstock
Odpri galerijo
Številni poklici dandanes od nas zahtevajo sedenje in delo v prisilni drži. Foto: Guliver/Thinkstock

Pravilno držo ogrožajo tudi mlahave mišice na hrbtnem predelu, trebušne in medenične mišice, ki so pogosto posledica pomanjkanja gibanja,« pojasnjuje Aljoša Danieli, dr. med., iz Medicinskega centra Barsos. »Utrjene mišice hrbtenice vas bodo držale pokonci, ne da bi vas pri tem kdaj bolel hrbet.«

Bolečine v hrbtenici si, kot rečeno, najpogosteje nakopljemo kar sami, in sicer že z nepravilno držo, zaradi katere se pojavi bolečina med lopaticama in v križu, nadaljuje: »Bolečina v hrbtenici je lahko tudi posledica prirojenih napak, poškodb pri športu, prometnih nesreč, nesreč na delovnem mestu, daljšega ponavljajočega se dela ali ponavljajočih se gibov. Priporočljivo je pred športno aktivnostjo in po njej delati raztezne vaje in paziti na zdravo telesno težo, saj prekomerna negativno vpliva na hrbtenico.«

Pozitivni zgled od mladih nog

Kar se Janezek nauči, to Janez zna, zato je treba o pomenu zdrave drže vzgajati že od najmlajših nog, poudarja Danieli: »Dobro je otroke spodbujati k aktivni igri in gibanju na prostem. Tako bodo že od mladih nog v stiku z gibanjem in bodo lahko vzljubili šport. Prav tako pomaga, če imajo za prve dejavnosti za mizo primeren stol, lahko tak, ki spodbuja aktivno sedenje.« Z zanemarjanjem pravilne drže v mladosti lahko namreč tvegamo nepravilen razvoj hrbtenice, ukrivljeno držo in pozneje kronične težave s hrbtenico. »S spodbujanjem zdravega življenjskega sloga in pozitivnim zgledom odraslih bodo otroci hitro prevzeli tako ravnanje za svoje. Prav tako so pomembni preventivni pregledi, ki lahko že zgodaj odkrijejo nepravilnosti v razvoju,« opozarja sogovornik.

Otroke spodbujamo k redni telesni dejavnosti. Foto: Shutterstock
Otroke spodbujamo k redni telesni dejavnosti. Foto: Shutterstock

Toda ne le otroci in mladostniki, za zdrave življenjske navade, zadostno gibanje in obilo sprostitve moramo skrbeti tudi odrasli. Številni poklici dandanes od nas zahtevajo sedenje in delo v prisilni, nezdravi drži, poudarja Danieli in svetuje: »Pomembno je, da se vsake toliko pretegnemo in tako telesu omogočimo, da ni predolgo v enem položaju. V službi poskusite vsak dan nekaj časa sedeti, nekaj časa stati, nekaj časa pa se sprehajati. Pomembno je, da se opomnite, kadar ne sedite vzravnano. Vsako uro preverite svojo držo in se popravite, to vam bo sčasoma prešlo v navado.

V službi redno vstajamo in se pretegujemo ter tako omejujemo škodo, ki jo dolgotrajno sedenje povzroča hrbtenici. Foto: Shutterstock
V službi redno vstajamo in se pretegujemo ter tako omejujemo škodo, ki jo dolgotrajno sedenje povzroča hrbtenici. Foto: Shutterstock

Seveda poskrbite, da imate dovolj udoben stol, ki vam pravilno držo sploh omogoča. Usedite se tako, da bo zadnjica ob naslonjalu, stopala s celotno površino na tleh, hrbet naj bo naslonjen (lahko si pomagate z manjšo blazino) in vzravnan, ramena pokončna, med zrenjem v denimo monitor pa naj bo vrat raven in glava nekoliko dvignjena. Ne pozabite: telo ima svoje središče – pokonci ga držijo vaše trebušne in medenične mišice. Dobro utrjene jedrne mišice so temelj dobre drže, zato jih pri telovadbi redno uporabljajte, da bi jih čim bolj utrdili.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije