V katerem položaju spite? Ne boste verjeli, kako to vpliva na kakovost spanja in zdravje možganov
Večina ljudi ima določen položaj, v katerem spi in ki jim najbolj ustreza, ne da bi razmišljali o tem, ali je dejansko dober ali ne in ali vpliva na kakovost spanja in splošno zdravje.
Po mnenju britanske nevroznanstvenice Tare Swart obstaja močna povezava med položajem spanja in zdravjem možganov in en položaj je boljši od vseh drugih. Kot pravi, so glavne stvari za dober spanec spanje in zbujanje po rednem urniku, magnezij in nekaj aromaterapije. Še posebej pa izstopa trik, ki naj bi prispeval k zdravju in h krepitvi možganov – spanje na boku. Po njenih besedah ima spanje na boku veliko vlogo pri čiščenju strupov iz možganov ponoči.
Tudi nekatere študije so pokazale, da k temu 'očiščevalnemu' procesu najbolje prispeva spanje na desnem boku. V nedavni študiji, objavljeni v reviji Brain Sciences, je ugotovila, da je desni bočni položaj najučinkovitejši za možgane, saj je zanj značilno večje izpiranje možganskih strupov v primerjavi z ležanjem na hrbtu ali trebuhu. Znanstveniki so zaključili, da bi lahko bilo sprejetje tega položaja zelo pomembno za zdravje možganov v procesu staranja in da bi bilo lahko koristno tudi kot preventivni ukrep proti nevrodegenerativnim boleznim, kot je alzheimerjeva bolezen. »Zanimivo je, da je spanje na boku že najbolj priljubljeni položaj pri ljudeh in večini živali, tudi v divjini, in zdi se, da smo si ga prilagodili tako, da najučinkoviteje očisti možgane presnovnih odpadkov, ki so se nabrali med budnostjo,« pravi avtorica študije, danska nevroznanstvenica Maiken Nedergaard.
Zanimivo pa je tudi, da lahko spanje na boku zmanjša smrčanje ...