PREVENTIVA

Vadba z zrelih letih za zdravo srce

Dokaz, da za vadbo nikoli ni prepozno.
Fotografija: Za zmerno vadbo ni nikoli prepozno. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Za zmerno vadbo ni nikoli prepozno. FOTO: Thinkstock

Vadba v katerem koli življenjskem obdobju pozitivno vpliva na srce in možgane. Zato bi tudi ljudje v zreli dobi morali redno zmerno vaditi, seveda prilagojeno svojim fizičnim sposobnostim. Več raziskav kardiologov in profesorjev medicine je dokazalo, da je tako mogoče ublažiti ali povsem preprečiti propadanje srčne mišice in jo okrepiti.

Leta vplivajo na srce

Srčna mišica z leti začne slabeti, na arterijah pa se po 50. letu začno pojavljati poškodbe, ki lahko vodijo v srčna obolenja. Benjamin Levine, profesor interne medicine na univerzi Teksas in direktor inštituta za telesno aktivnost univerze Dallas, je odkril, da je to mogoče preprečiti in stanje izboljšati tudi pri ljudeh, starih od 50 do 64 let, ki sicer prej v življenju nikoli niso vadili. »Za najboljše učinke je ključna redna vadba,« opozarja Levine. Rezultati njegove raziskave potrjujejo, da je na takšen način mogoče ohranjati ali povrniti zdravje srca.

Pol ure na dan

Najboljše učinke so dosegali sodelujoči, ki so vsak dan vadili vsaj pol ure. Pri njih so se pozitivni učinki pokazali po dveh letih rednega treninga. »Po dveh letih treninga v zreli dobi se je izboljšal pretok kisika po telesu, prav tako se je zmanjšala togost srca. Učinek je bil opazen tudi pri tistih, ki prej nikoli niso vadili. Ob tem se je izboljšalo stanje njihovih arterij,« je povedal Lavine in dodal, da je veliko vlogo pri tem igrala tudi primerna prehrana.

Na prvem mestu preventiva

»Po 50. letu je preventivna dejavnost za zdravo srce ključnega pomena,« opozarja prehranska strokovnjakinja Pamela Peeke. S staranjem se metabolizem upočasni, nekateri vitamini in minerali pa postanejo pomembnejši v boju proti kroničnim obolenjem, zato svetuje uživanje z vlakninami bogate hrane, jagodičevja, polnozrnatih žit in živil živalskega izvora. Ta so vir vitamina B12 (kobalamin), ki je ključen za zdrav živčni sistem. Uživati bi morali več cimeta, ki pozitivno vpliva na raven sladkorja v krvi. Prav tako ne gre pozabiti na vodo, saj so starejši dovzetnejši za dehidracijo. Za zaščito pred težavami z vidom svetuje brokoli in rumeno-oranžno zelenjavo ter uživanje s kalcijem in kalijem bogatih živil, saj skrbita za zdrave kosti, pravilno delovanje živčevja in za zdravo srce.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije