VZROKI

Več obrazov glavobola

Vzroki zanj so različni, če se ponavlja, moramo ukrepati, lahko je kazalnik resnejšega stanja; pomaga zdrav življenjski slog.
Fotografija: Za migreno trpi trikrat več žensk kot moških. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Za migreno trpi trikrat več žensk kot moških. FOTO: Getty Images

Po navadi je glavobol le neprijeten, počutimo se slabo in nismo sposobni nobene aktivnosti. A je včasih znak resnega stanja, saj se lahko pojavlja pri meningitisu, encefalitisu, tudi možganski kapi.

Če ga spremljajo znaki, kot na primer zmedeno govorjenje in težava v razumevanju besed, zelo visok krvni tlak, omedlevica, otrplost ene strani telesa, težave z vidom, otrdelost vratu, visoka vročina, težave pri hoji, slabost in bruhanje, ki ju ne moremo pripisati virozi ali čezmernemu pitju alkohola, je priporočljivo obiskati zdravnika, ki bo ugotovil, za kako resno bolezen gre.

Poskrbimo za redno sproščanje napetosti. FOTO: Fizkes/Getty Images
Poskrbimo za redno sproščanje napetosti. FOTO: Fizkes/Getty Images
Glavobol ima številne obraze, vzroki zanj pa so različni, pravijo zdravniki. Med pogoste spadajo tako imenovani tenzijski oziroma napetostni, torej migrena, kronični dnevni glavoboli, glavoboli po večji telesni obremenitvi, tudi po spolnem stiku in drugi. Sprožilci so lahko različni, a glava še najpogosteje boli, ko v čemer koli pretiravamo. Bolečine lahko sprožijo uživanje alkohola, nereden ritem spanja, tudi nekatera živila, med njimi meso, ki vsebuje nitrate. Vzrok je lahko tudi slaba drža na delovnem mestu ali doma za računalnikom ter stres.

Pomagajmo si

Migrene so na primer signal, alarm našega telesa, ki sporoča, da nečesa ne počnemo v skladu s svojim bitjem. Zato se moramo ustaviti, si prisluhniti in se izprašati, kako preživljamo vsakdanjik. Razmisliti moramo, kaj lahko spremenimo, kako zmanjšati vsakodnevni stres in ublažiti napetost ter doseči sproščenost.

V Sloveniji migrena pesti skoraj vsakega desetega prebivalca, vsaj trikrat več je žensk: od 15 do 25 odstotkov predstavnic nežnejšega spola in deset odstotkov moških. Za migreno se zdravi od 12 do 15 odstotkov ljudi. Na žalost je še vedno previsok odstotek migren, vsaj 40 odstotkov, ki so nediagnosticirane in neustrezno zdravljene, opozarjajo nevrologi.

Prav zato je pomembno, da smo na vsak glavobol pozorni in ustrezno ukrepamo, če se ponavlja, svetujejo zdravniki. Bodimo pozorni, da ga ne povzročajo kakšna zdravila, ki jih moramo jemati zaradi drugih bolezni. Dobro je, da se izogibamo sprožilcem, denimo živilom, za katera vemo, da nam povzročijo glavobol. To so čokolada, rdeče vino, določene vrste sira in oreški pa mastna, preslana hrana.

V preprečevanju glavobola je zelo pomemben zdrav in sproščen življenjski slog, ki vključuje zdravo prehranjevanje z veliko sadja in zelenjave, veliko gibanja in zmerno uživanje alkohola, če se mu ne moremo povsem odreči. Glavobol je tudi prvi znak pomanjkanja vode v telesu, zato je dobro po požirkih spiti najmanj dva kozarca. Eno najboljših naravnih zdravil pa je telesna dejavnost, na primer hoja, plavanje, kolesarjenje. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije