NASPROTJA

Velika analiza psihologov razkrila: Nasprotja se ne privlačijo

Nova odkritja dokazujejo, da bodo po vsej verjetnosti skupaj končali podobni ljudje.
Fotografija: Prepričanje, da se nasprotja privlačijo, ne drži. FOTO: David Prado/Getty Images
Odpri galerijo
Prepričanje, da se nasprotja privlačijo, ne drži. FOTO: David Prado/Getty Images

Psihologi niso našli dokazov, ki bi potrjevali trditev, da se nasprotja privlačijo. Nasprotno, po pregledu podatkov, pridobljenih s pomočjo več milijonov parov, v raziskavi, ki je trajala več kot sto let, so ugotovili, da je največja verjetnost, da bodo skupaj končale osebe, ki so si podobne, je povedala kandidatka za doktorski študij psihologije Tanya Horwitz, ki je skupaj s kolegi analizirala več kot 130 lastnosti, med drugim politično prepričanje, uporabo substanc in celo prve izkušnje s spolnostjo.

Iščemo podobnost, ne razlik

»V veliki večini – natančneje v od 82 do 89 odstotkih – so si bili partnerji bolj podobni kot različni,« je pojasnila Horwitzova in dodala: »Lastnosti, kot so politična in verska stališča, stopnja izobrazbe in določena stopnja inteligence, so pokazale najvišje korelacije.«

»Težki alkoholiki in kadilci prav tako pogosto najdejo partnerja s podobnimi navadami. Opazna je bila celo povezava z vidika števila spolnih partnerjev.

Vse to dokazuje, da čeprav smo povsem prepričani, da zavestno izbiramo partnerja, še vedno obstajajo mehanizmi, ki je jih ne zavedamo in nas vodijo pri izbiri,« je še dodala psihologinja.

Nekje vendarle odstopanja

Študija je odkrila še, da je podobnost manj opazna s stališča tipa osebnosti: »Pravilo, da introvertirane privlačijo introvertirani ter da se med seboj bolje razumejo po naravi odprti posamezniki, v tem primeru ne drži. Prav tako osebe, ki so višje rasti, velikokrat (ne pa vedno) poiščejo nižje partnerje, kar bi lahko pojasnili s podzavestno potrebo po preprečitvi, da bi njihovi potomci zrasli v ekstremne višine,« je še povedala Horwitzeva.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije