Veste, zakaj vas boli glava?
Verjetno ni človeka, ki ne bi vsaj enkrat izkusil glavobola, tudi migrene; za slednjimi trpi več žensk, najverjetneje zaradi hormonskih sprememb. Seveda lahko vzamemo zdravilo, a pomembneje je preprečiti nastanek glavobola, če je to mogoče. Vzrokov zanj je več, denimo močna svetloba, vremenska sprememba, hrup, sedeči način življenja oziroma pisarne, ki niso redno zračene, tudi celodnevno buljenje v zaslon in premalo telesne dejavnosti, a niti preveč je ne sme biti: naporen trening, zlasti če niste v najboljši kondiciji, ali previsoke temperature zraka so lahko sprožilec glavobola.
To seveda ne pomeni, da se raje zvrnete na kavč, pač pa da ste bolj zmerni. Glava lahko boli zaradi stresa: kar 70 odstotkov tistih, ki trpijo za migrenami, ga je označilo za glavnega krivca za svoje težave. Ko smo nervozni, ne dihamo prav, žile se stisnejo, to pa povzroči glavobol.
Pazite na držo med sedenjem in hojo.
Dovolj tekočine
Tudi izpuščanje obrokov je lahko krivo, glavobol je namreč lahko reakcija na hudo lakoto, zato poskrbite za redne obroke, zlasti zajtrk. Paziti je treba, kaj pojeste, najpogostejša živila, ki povzročijo glavobol, so alkohol, tudi kava, nekatere vrste sira, umetna sladila in čokolada, pa dimljena in kisla živila, tudi vino, zlasti pri nežnejšem spolu. Če imate pogoste glavobole, si zapisujte, kaj ste pojedli in kdaj vas boli glava, ter poiščite morebitno povezavo. In ne pozabite na dovolj tekočine, dehidracija je namreč eden od sprožilcev; po nekaterih podatkih približno tretjina tistih, ki trpi za migrenami, ne pije dovolj vode.
Kdaj hodite v posteljo? Morda spite preveč, premalo? Tudi to je lahko sprožilec glavobola, zato je pametno uvesti rutino spanja: vsak dan pojdite spat ob isti uri. Vstajajte vsak dan ob isti uri, tudi konec tedna, če v soboto radi poležite in se potem zbudite z glavobolom, je lahko krivo to, ker niste pravočasno popili kave: če jo med tednom pijete ob sedmih, v soboto pa šele ob desetih, je lahko krivo to. Za vikend glavobol je torej kriv sodobni hiter način življenja: čez teden vse počnemo hitro, delujemo na visokih obratih, nenehno pod pritiskom, v soboto pa je bolj mirno in telo tako ne zna funkcionirati. Izogibajte se močnim vonjem, zlasti parfumom, ki jih nosite sami ali drugi, tudi ti namreč lahko sprožijo glavobol, prav tako milo, dišeče sveče in osvežilci zraka, tudi sredstva za čiščenje. Celo lasje, speti v čop, ga lahko povzročijo, prav tako fige, tesne kape in klobuki ter grda drža.
Vikend glavoboli so posledica sodobnega načina življenja.
Morda boste s temi nasveti preprečili glavobol ali ga vsaj ublažili. Če vas pogosto boli glava, bolečina pa je povrhu močna, je čas za obisk zdravnika.