MEHUR

Vnetje mehurja je treba zdraviti

Cistitis se pogosteje pojavlja pri ženskah kot pri moških, saj je sečnica pri ženskah krajša in tako omogoča lažji vdor bakterij; za zdrav mehur lahko veliko naredimo sami.
Fotografija: Vnetje mehurja pogosteje doleti ženske.
Odpri galerijo
Vnetje mehurja pogosteje doleti ženske.

Najpogostejša povzročiteljica vnetja mehurja (cistitis) je bakterija E. coli. Mikroorganizmi v sečila najpogosteje pridejo iz predela presredka prek sečnice in takoj zatem še v mehur, zaradi česar nastane vnetje. »Zaradi relativno kratke sečnice ženske zbolevajo 30-krat pogosteje kot moški!« pojasnjuje prof. dr. Andrej Kmetec, dr. med., specialist urologije iz Medicinskega centra Barsos.
Pomagamo si lahko z brusničnim čajem. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Pomagamo si lahko z brusničnim čajem. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

»Cistis lahko povzročijo tudi drugi mikroorganizmi, kot so virusi, glivice, ter kemični ali fizikalni dejavniki. Vnetje mehurja je okužba sečil. Uvršča se med najpogostejša vnetna obolenja, takoj za okužbami dihal. Pri cistitisu je tipično nenadno pogosto in pekoče odvajanje majhnih količin seča, ki je moten in neprijetnega vonja. Navzoče so bolečine v predelu sečnega mehurja. Ti simptomi se lahko razlikujejo od blagih do hudih. Redko se pojavi tudi krvav urin ali sledi gnoja v njem.«
 

Ko se okužbe ponavljajo


Kot rečeno, so vnetja mnogo pogostejša pri ženskah kakor moških, vzrok pa je lahko tudi izpostavljanje spolovil dišečim milom ali penečim se kopelim, ki dražijo sečnico. Tudi ženske, ki so spolno aktivne, so izpostavljene večjemu tveganju za cistitis.


»Pri moških je obolevnost pogostejša pri starejših od 50 let,« opozarja prof. dr. Kmetec. »V mnogo primerih je vzrok povečana prostata, vendar je tveganje večje tudi zaradi prisotnosti ledvičnih kamnov ali tumorjev. Več težav z mehurjem imajo moški, ki imajo sladkorno bolezen.«

Ob začetnih znakih si lahko pomagamo sami, denimo z brusničnim čajem, ki preprečuje lepljenje bakterij na sluznico urinarnega trakta. Vnetje lahko blaži tudi izvleček ameriške borovnice, vsekakor pa je nujno, da pijemo veliko več tekočine kot običajno.

Če pa se simptomi ne umirijo ali se celo poslabšajo, ne omahujemo z obiskom pri zdravniku! »Najhitrejša metoda za ugotavljanje urinske infekcije je običajna preiskava svežega urina v laboratoriju. Če zdravnik ugotovi bakterijsko okužbo sečil, bo predpisal antibiotike. Po končanem zdravljenju je treba opraviti navaden pregled seča, s čimer preverimo, ali je bilo zdravljenje uspešno,« pojasnjuje sogovornik.


»Kronično boleče stanje mehurja nastane kot posledica ponavljajočih se infekcij, ki niso ustrezno in pravilno zdravljene. Prepoznamo ga po nenadni in nenehni potrebi po uriniranju, ki ga spremljajo pekoče bolečine. Če vnetja mehurja ne zdravimo, se lahko razširi na ledvice, to pa lahko posledično vodi do kroničnega vnetja ali celo trajne okvare ledvic. Zaradi nezdravljenega vnetja sečnega mehurja se lahko pojavijo tudi težave z zanositvijo. Pri nosečnicah okužbe lahko potekajo bolj komplicirano in so lahko nevarne tudi za plod, zato morajo redno hoditi na preglede urina in po potrebi začeti zdravljenje.«
 

Pitje in široka oblačila


Seveda pa lahko za zdravje mehurja skrbimo tudi sami, in sicer z odgovornim življenjskim slogom, še svetuje prof. dr. Kmetec: »Da bi preprečili vnetje mehurja, moramo poskrbeti predvsem za krepitev odpornosti. Pomembni so gibanje na svežem zraku, pravilna prehrana, bogata z vitamini, in dovolj spanja. Tudi stres slabi imunski sistem, zato je pomembno, da smo umirjeni.


S pitjem zadostne količine vode si zagotovimo redno polnjenje mehurja in s tem redno urinacijo. Redno uriniranje pripomore k temu, da se bakterije E. coli odplavijo iz uretre. Priporočljivo je tudi, da nosimo ohlapnejša oblačila in bombažno spodnje perilo, saj lahko tesna oblačila in spodnje perilo dražijo sečnico.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije