LJUBEZEN OD A DO Ž
Vse več Slovencev je samskih
Število samskih v Sloveniji je v zadnjih 10 letih naraslo za 40 odstotkov. O razlogih in partnerskih strategijah na okrogli mizi Ljubezen od A do Ž.
Odpri galerijo
LJUBLJANA – Kljub zasneženemu zimskemu vzdušju na ulicah se je v Festivalni dvorani v Ljubljani to soboto odvil dogodek v čast čustvu, ki ga najpogosteje povezujemo s cvetočo pomladjo. Ljubezen od A do Ž je letos zbranim ponudila vrsto zanimivih predavanj priznanih predavateljev iz različnih strok. »Nadaljujemo zgodbo ljubezni in odnosov, ki imajo toliko različnih plati. Vsako leto odkrivamo neke nove skrivnosti, neko novo zgodbo. Prvo leto je bila rdeča nit popolno partnerstvo, ki ne obstaja, lani je bila v središču ljubezen na razpotju, letošnja rdeča nit pa so vzorci, ki jih nosimo s seboj iz otroštva,« je povedala organizatorka dogodka Višnja Gavran – uradni medijski sponzor in soorganizator konference je bila sicer naša časopisna hiša, Delo, d.o.o. Samski, vezani, ki so na dogodek prišli brez partnerja, in pari, tisti, ki še iščejo ljubezen, in tisti, ki želijo izpopolniti obstoječe partnerstvo, pa tudi oni, ki so se v partnerskem življenju znašli na razpotju, so v pestrem programu, ki je potekal med 11. in 19. uro, med drugim lahko prisluhnili dolgoletnemu sodelavcu dr. Janeza Ruglja, specialistu kliničnopsihološkega svetovanja dr. Andreju Perku, ki je predaval na temo Moj partner je mamin sin, odvetnici Alenki Pečnik, ki je razgrnila pred občinstvom pravne vidike začetka in konca partnerstva, ter doktorici socioloških znanosti, antropologinji Vesni V. Godina, ki se je posvetila matricam ljubezni.
»Kdor ima sebe, ni nikoli sam,« je utemeljitelja analitične psihologije Carla G. Junga citirala filozofinja, klinična psihologinja in profesorica na mednarodni salezijanski univerzi v Benetkah Vida Žabot. Poudarila je, da človek v določenem starostnem obdobju partnerja ne potrebuje več, saj postane komplementaren, nosilec tako moškega kot ženskega principa, dodala pa, da kljub temu v partnerski zvezi lahko, če jo ima, uživa. Voditeljica televizijske oddaje Zvezdana, igralka Zvezdana Mlakar, se je osredotočila na mlajšo generacijo. »Ustvarili smo generacijo strahu,« je dejala in dodala, da mladi v ljubezni nočejo tvegati, da ne bi bili prizadeti.
Eden od faktorjev za odločitev za partnerstvo je bila nekoč spolnost, vendar pa danes lahko to dobimo tudi, če nismo v paru, so razpredali govorci. Vendar pa, je opozorila dipl. socialna delavka, ki je velik del svoje poklicne poti posvetila ravno kvaliteti partnerskih odnosov Alenka Berlot Košiček, seks ni le fiziološka potreba, temveč ima tudi čustven vidik. V navezavi na razlike med moškim in žensko je dejala, da je po njenem prvinska ženska v osnovi mati, prvinski moški pa v nasprotju s splošnimi oznakami ni lovec, temveč oplojevalec. »Ampak kaže, da moški tudi tukaj popuščajo,« je dejala in še, da v novo zvezo ne gre hiteti in da naj samski najprej vzpostavijo stik s samim sabo.
Dobro zvezo ustvarjajo partnerji, ki so si podobni, so se večinoma strinjali govorci. Partnerja je torej treba izbrati ne le s čustvi, to je nezrel, mladostniški način, pač pa tudi glede na skupna zanimanja, poglede in konjičke. Pri tem pa, je opozoril Kadič, vendarle ne popolnoma odstopiti od svoje vizije idealnega partnerja. »Mislim, da je biti v zvezi dobro. Lepo se je objemati, crkljati, seksati – vse to je eden od smislov življenja,« je sklenila novinarka Alenka Sivka, nekdanja redovnica Vida Žabot pa je ob koncu dodala, da bomo, če bomo v stiku s svojim telesom in ga bomo doživljali kot svetišče, zaživeli sveto tudi, ko bomo grešili. »Ko ljubimo, vemo, da smo ljubezen,« je dejala.
Postajamo družba samskih
Mnenjem o tem, kako spoznati pravega partnerja in razviti osrečujoč partnerski odnos, so zbrani lahko prisluhnili v okviru okrogle mize, ki jo je povezoval Luka Kogovšek, lastnik enega najbolj priljubljenih slovenskih portalov za iskanje partnerja Ona-on. Ta je odprl debato s podatkom, da je v Sloveniji v zadnjih desetih letih število samskih naraslo za 40 odstotkov, predvsem v starostni skupini med 30 in 40 let. Čeprav indikatorji kažejo, da so samski po lastni izbiri in nočejo biti v zvezi, pa po drugi strani, čemur priča množična udeležba na portalu za iskanje partnerja, vendarle želijo najti pravega. Kaj se torej dogaja?»Kdor ima sebe, ni nikoli sam,« je utemeljitelja analitične psihologije Carla G. Junga citirala filozofinja, klinična psihologinja in profesorica na mednarodni salezijanski univerzi v Benetkah Vida Žabot. Poudarila je, da človek v določenem starostnem obdobju partnerja ne potrebuje več, saj postane komplementaren, nosilec tako moškega kot ženskega principa, dodala pa, da kljub temu v partnerski zvezi lahko, če jo ima, uživa. Voditeljica televizijske oddaje Zvezdana, igralka Zvezdana Mlakar, se je osredotočila na mlajšo generacijo. »Ustvarili smo generacijo strahu,« je dejala in dodala, da mladi v ljubezni nočejo tvegati, da ne bi bili prizadeti.
Humor, vljudnost in higiena
Avtor priročnika Zapeljevanje ter organizator delavnic Alfa moški Edvard Kadič je opozoril na posebnosti moškega in ženskega vidika zapeljevanja in partnerstva. Poudaril je, da mora moški tudi v paru še naprej početi tisto, kar ga veseli, da bo ženski še naprej zanimiv – če se ji bo popolnoma podredil, bo namreč izgubila zanimanje. Po drugi strani je ženskam položil na srce, da morajo v očeh svojega dragega vselej ostati trofeje. Na svojih predavanjih moškim med drugim predstavi tri pomembne lastnosti, ki v fazi spoznavanja predstavljajo ključ do ženskega srca: humor, dunajska šola in osebna higiena. Brez te trojice bo žensko težko zapeljati.Eden od faktorjev za odločitev za partnerstvo je bila nekoč spolnost, vendar pa danes lahko to dobimo tudi, če nismo v paru, so razpredali govorci. Vendar pa, je opozorila dipl. socialna delavka, ki je velik del svoje poklicne poti posvetila ravno kvaliteti partnerskih odnosov Alenka Berlot Košiček, seks ni le fiziološka potreba, temveč ima tudi čustven vidik. V navezavi na razlike med moškim in žensko je dejala, da je po njenem prvinska ženska v osnovi mati, prvinski moški pa v nasprotju s splošnimi oznakami ni lovec, temveč oplojevalec. »Ampak kaže, da moški tudi tukaj popuščajo,« je dejala in še, da v novo zvezo ne gre hiteti in da naj samski najprej vzpostavijo stik s samim sabo.
»Prvo leto je bila rdeča nit popolno partnerstvo, ki ne obstaja, lani je bila v središču ljubezen na razpotju, letošnja rdeča nit pa so vzorci, ki jih nosimo s seboj iz otroštva.
Ne verjemite prav vsem občutkom
Tudi Žabotova se je pridružila mnenju, da pri iskanju partnerja ne gre hiteti. »Poleg tega ne smemo takoj verjeti vsem mislim in občutkom, ki se nam porajajo, saj lahko ti temeljijo na starih shemah. Potreben je odmik od svojih reakcij,« je opozorila predavateljica, ki se je na dogodku predstavila s predavanjem Arhetipi ljubezni – nevidna mreža, ki pogojuje ustvarjanje naših odnosov.Dobro zvezo ustvarjajo partnerji, ki so si podobni, so se večinoma strinjali govorci. Partnerja je torej treba izbrati ne le s čustvi, to je nezrel, mladostniški način, pač pa tudi glede na skupna zanimanja, poglede in konjičke. Pri tem pa, je opozoril Kadič, vendarle ne popolnoma odstopiti od svoje vizije idealnega partnerja. »Mislim, da je biti v zvezi dobro. Lepo se je objemati, crkljati, seksati – vse to je eden od smislov življenja,« je sklenila novinarka Alenka Sivka, nekdanja redovnica Vida Žabot pa je ob koncu dodala, da bomo, če bomo v stiku s svojim telesom in ga bomo doživljali kot svetišče, zaživeli sveto tudi, ko bomo grešili. »Ko ljubimo, vemo, da smo ljubezen,« je dejala.
Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Kombinirani fitnes