NA SONCU

Vsi potrebujemo zaščito, ne glede na vrsto kože

Kljub opozorilom strokovnjakov, da je izpostavljanje sončnim žarkom škodljivo, to še vedno počne preveč ljudi; poleg izogibanja najmočnejšemu soncu so nujna sončna očala.
Fotografija: Naši najmlajši imajo še posebno občutljivo kožo, zato je temeljita zaščita še toliko pomembnejša. FOTOgrafije: guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Naši najmlajši imajo še posebno občutljivo kožo, zato je temeljita zaščita še toliko pomembnejša. FOTOgrafije: guliver/Getty Images

Poleti ob zadrževanju na prostem naša koža prejme večje odmerke škodljivih ultravijoličnih žarkov kot druge letne čase, saj je sonce bliže zemlji. Z izpostavljanjem žarkom tvegamo opekline, dolgoročno pa staranje kože in celo raka. Zato je nujno, da se pred njimi ustrezno zavarujemo vsi – ne glede na tip in barvo polti, opozarja doc. dr. Liljana Mervic, dr. med., spec. dermatovenerologije z Dermatološke ambulante Klinike Doktor 24 v Ljubljani: »Svetovna zdravstvena organizacija priporoča najmanj zaščitni faktor 15 za vse tipe kože, tisti, ki imajo zelo svetlo polt in jih sonce hitro opeče, pa potrebujejo visoko in zelo visoko zaščito, to je zaščitni faktor 30 in več. Zaščitna krema nas mora varovati tako pred UVB- kot tudi pred UVA-žarki. Zelo porjavela koža le do neke meje ščiti pred poškodbami, ki jih povzroča sonce, primerljiva je z zaščitnim faktorjem 4.«

Za kožo poskrbimo tudi po izpostavljenosti nevarnim žarkom.
Za kožo poskrbimo tudi po izpostavljenosti nevarnim žarkom.

Še vedno je najpomembnejši ukrep izogibanje soncu, ko je to najmočnejše: predvsem okoli poldneva omejimo čas na prostem pa tudi sicer se najraje zadržujmo v senci. »Ko pa smo na soncu, kožo čim bolj zaščitimo z oblačili in pokrivali, oči pa s sončnimi očali,« dodaja sogovornica in svetuje, naj za kožo poskrbimo tudi po izpostavljenosti nevarnim žarkom. »Krema za zaščito pred soncem ima tudi negovalni učinek. Po izpostavljenosti soncu lahko kožo namažemo z losjonom, ki vsebuje antioksidante. Tako zmanjšamo poškodbe, ki jih je sonce povzročilo, in kožo navlažimo.«

Poleti je vsekakor potreben drugačen pristop k negi kože, denimo, lahko si privoščimo tudi nežen piling, a nikakor ne več kakor enkrat na teden, poudarja dermatovenerologinja: »Takoj po pilingu je treba nanesti negovalno kremo ali losjon. Poleti lahko uporabljamo vlažilne kreme z večjo vsebnostjo vode, kot je je v tistih za zimo, ko je zrak suh in so koristni bolj mastni pripravki.« Seveda pa posebno pozornost namenimo skrbi za najmlajše in njihovo izrazito občutljivo kožo, še sklene doc. dr. Mervičeva: »Otroke moramo zelo dobro ščititi pred soncem. Danes vemo, da je otroška koža najobčutljivejša. Poškodbe zaradi sonca v otroštvu in mladosti so zelo pomemben dejavnik, ki pozneje v življenju privede do kožnega raka, tudi nevarnega melanoma. Zaželeno je, da do prvega leta starosti otrok sploh ne izpostavljamo soncu – poskrbimo, da so v senci. Večje ščitimo z oblačili, pokrivali in tudi kakovostnimi zaščitnimi kremami.« 

Še vedno je najpomembnejši ukrep izogibanje soncu, ko je to najmočnejše.
Še vedno je najpomembnejši ukrep izogibanje soncu, ko je to najmočnejše.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije