ONAPLUS PODKAST

Slovenski strokovnjak razkril: Desetina Slovencev med seksom počne to (VIDEO)

Beseda je tekla o preživljanju časa v digitalnem svetu in vplivu na življenje posameznikov.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: arhiv
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: arhiv

Dan Podjed in Lucija Čevnik sta se z voditeljico podkasta Onaplus Manco Čampa Pavlin pogovarjala o pomenu omejevanja uporabe pametnih telefonov in drugih naprav pri mladostnikih. Podjed je poudaril, da ne gre za popolno prepoved, ampak za vzpostavljanje ravnotežja med digitalnim in fizičnim svetom. Povedal je tudi, da so najboljše izkušnje v življenju tiste iz fizičnega sveta, kar potrjujejo tudi izkušnje njegovih otrok. Tudi svojim otrokom pobere naprave in jih pošlje na svež zrak. Najprej so jezni potem pa pridejo umazani in srečni. »Takrat sem vedel, da sem naredil dobro,« je povedal Podjed, ki ima tri otroke. Statistika glede uporabe telefona je sledeča. Kar 90 odstotkov uporabnikov telefona, mlajših od 24 let, ne gre na stranišče brez naprave. Še bolj pa je skrb vzbujajoč podatek, da kar desetina uporabnikov v ekran gleda tudi med spolnimi odnosi.

Celoten pogovor najdete tukaj.

Dan Podjed in Lucija Čevnik v podkastu Onaplus, ki ga vodi Manca Čampa Pavlin. Foto: Marko Feist 
Dan Podjed in Lucija Čevnik v podkastu Onaplus, ki ga vodi Manca Čampa Pavlin. Foto: Marko Feist 

Podjed kot pobudnik peticije za prepoved telefonov v osnovnih šolah

Podjed je eden od pobudnikov peticije za odklop in pravi, da ne gre za nek strašen ukrep: »Pri tej peticiji Odklopi.net ne gre za ludistični projekt, razbijemo zaslone, odvrzimo telefone, slecimo se do golega, stecimo v gozd, pojdimo nazaj v votline in živimo po starem. Ne, nasprotno. Gre za to, kako sobivati s tehnologijami in kako jih uporabljati, ne pa da tehnologije izrabljajo nas,« je še dodal.

Čevnikova svetuje, da preden otroku damo telefon, napišemo pravila: »Za vse starše, ki tega še niso naredili, je to dobra priložnost, da razmislimo o pravilih uporabe. Pa ne samo o pravilih, kar pogosto pozabimo, so tudi posledice. Torej, moramo imeti oboje. Otrok mora poznati pravila in posledice, in to nekako z njim skupaj predebatirati, se dogovoriti in najbolje je napisati kot neko domačo pravno shemo.« Spregovorili so tudi o odgovornosti odraslih do mlajših generacij, o spletnem nasilju in ostalih posledicah prekomerne uporabe modernih tehnologij.

 

image_alt
Kitajski horoskop: leto 2025 bo izjemno uspešno za dva znaka

image_alt
Je Slovenija pripravljena? V naslednjih letih se bo tu naselilo toliko tujih družin, kot je prebivalcev v Celju ali Kranju

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij