OKUSI

Brez nje ne gre: začimba za praznično vzdušje

Cimet čudovito popestri jabolka in drugo sadje, potresemo ga po smetani in seveda kuhamo v sladkem vincu, v Aziji in na Bližnjem vzhodu ga dodajajo celo k mesu.
Fotografija: Jabolka s cimetom v dišečem zavitku FOTO: Noirchocolate/Getty Images
Odpri galerijo
Jabolka s cimetom v dišečem zavitku FOTO: Noirchocolate/Getty Images

Za cimet bi skoraj lahko rekli, da je star kot civilizacije, saj so ga poznali in uporabljali že pred 5000 leti, na Kitajskem, seveda, tisoč let za njimi pa tudi stari Egipčani. Domovina cimeta oziroma drevesa, imenovanega cimetovec, so azijske države, natančneje Cejlon oziroma Šrilanka in Indija. Začimbo pridobivajo iz tanke notranje plasti lubja tega zanimivega drevesa, poznamo kitajskega in cejlonskega, slednji je bolj cenjen, saj daje bolj kakovostno začimbo.

Uporabljamo celega ali mletega. FOTO: Milan Krasula/Getty Images
Uporabljamo celega ali mletega. FOTO: Milan Krasula/Getty Images

Danes cimet kupimo v vsaki trgovini, v paličicah ali mletega, nekoč pa je bil dragocena in predvsem draga začimba. Cele cimetove palčke uporabljamo večinoma v juhah, zloženkah in riževih jedeh pa tudi v kuhanem vinu in punču, uporabimo jih kot žličko, s katero zmešamo pijačo, na primer vročo čokolado. Mleti se pogosto uporablja v pekovskih izdelkih, saj doda slastno aromo kolačem in pecivu. V Evropo so ga prinesli arabski trgovci v 16. stoletju. Ne glede na obliko ga običajno kupujemo v manjših količinah, če pa ga kupimo več, ga spravimo v tesno zaprto posodo, sicer se hitro razdiši. Če jedem dodajamo cimet v paličicah oziroma skorji, jo na koncu odstranimo – tako kot lovorjev list.

Jedem da prijeten okus, hišo napolni z omamnim vonjem

V Evropi ga uporabljamo predvsem pozimi in v sladkih jedeh, jabolčnem zavitku, cimetovih polžkih, potresemo ga po mlečnem rižu ali kosmičih ter po svežem sadju. Dodajamo ga vročim zimskim pijačam, predvsem kuhanemu vinu, grogu, punču, vroči čokoladi in kavi, zmešamo ga v pijačo in potresemo po vrhu, da še posebno zadiši. Nepogrešljiv je v vroči čokoladi, tudi pikantni mehiški, v katero dodajo še kajenski poper. Američani so praktični in ga prodajajo kar v mešanici s sladkorjem, s katero začinijo kuhano sadje, kompote in različne kaše.

Cimetovi polžki zahtevajo malce več časa, saj so narejeni iz kvašenega testa. FOTO: Chas53/Getty Images
Cimetovi polžki zahtevajo malce več časa, saj so narejeni iz kvašenega testa. FOTO: Chas53/Getty Images

Ponekod ga dodajajo celo slanim, predvsem mesnim jedem, Angleži imajo na primer radi krvavice in mesne štruce s cimetom, Grki ga potresejo po musaki, še posebno pogosto pa ga uporabljajo v nekaterih azijskih in bližnjevzhodnih kuhinjah. Dodajajo ga k mesu in različnim omakam, tudi pekočim, ki jih postrežejo predvsem k perutnini. Znana je vroča azijska omaka, pripravljena iz cimeta in ingverja, vse skupaj pa je obogateno še s soljo in poprom. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije