Je to res ljubezen ali samo nezdrava navezanost in navada? To vprašanje si nedvomno zastavijo mnogi, ki so se znašli v razmerju in iz njega niso našli izhoda, čeprav je bilo povsem jasno, da je zveza slaba, celo nezdrava. Zakaj pa ljudje sploh vztrajajo v nesrečnih odnosih?
Premajhna samozavest
Pričakovanja o kakovosti ljubezenskega odnosa so povezana z načinom doživljanja sebe. Nesamozavestne osebe menijo, da so manj vredne od partnerja in da si boljšega preprosto ne zaslužijo, zato ne glede na vse ostajajo v zvezi, čeprav jih ta ne osrečuje in ne zadovoljuje.
Strah pred samoto in novo zvezo
Dlje ko smo z nekom v razmerju, hujša je misel na razhod. Strokovnjaki pojasnjujejo, da je strah pred samoto eden najpogostejših razlogov za zavračanje konca nesrečne zveze. Navajenost na prisotnost nekoga v življenju posameznika ovira pri razumski odločitvi o razhodu. Tu sta še strah ob misli na novo zvezo z nekom in porušeno zaupanje v nasprotni spol, ki je pogosto posledica slabe zveze.
Uporaba manipulacije in čustvene zlorabe
V trenutku, ko se nekdo odloči pobegniti iz slabe zveze, začne 'toksičen' partner manipulirati, da bi ga prisilil ostati v zvezi. V časopisu Psychology Today navajajo, da so najpogostejše manipulacijske tehnike poniževanje, izsiljevanje in prepričevanje, da si nekdo ne zasluži boljšega ali da je za slabo zvezo kriv sam.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: