ZDRAVA ONA

Zato vas ponoči zbuja mala potreba

Težave z uriniranjem so širok pojem in doletijo tako moške kot ženske, starejše in mlajše. Pri moških so v obliki tanjšega ali prekinjenega curka, kapljanja seča, pogostega uriniranja in občutka nepopolno izpraznjenega mehurja sicer pogostejše kot pri ženskah in največkrat nakazujejo na težave s prostato.
Fotografija: Mala potreba vas iz spanca zbuja iz različnih razlogov. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Mala potreba vas iz spanca zbuja iz različnih razlogov. FOTO: Shutterstock

Tako pri prvih kot pri drugih je sicer mogoče vzroke težav iskati v vnetju mehurja, vnetju drugih delov sečil, kamnih v spod­njih delih sečil ali drugje, in če se ponavljajo, je treba obiskati zdravnika.

Ena od s sečili povezanih neprijetnosti je pogosto siljenje na malo potrebo, kar je nadležno, če se zato ponoči prebujate in trpi vaš spanec.

Nočni obiski stranišča so včasih povsem nedolžni, spet drugič so posledica bolezenskih stanj. Nekaj najverjet­nejših razlogov naniza Randy Wexler, profesor družinske medicine iz univerzitetnega medicinskega centra v Ohiu.

Preveč tekočine pred spanjem

To je seveda očitno, a ljudje velikokrat niso pozorni, koliko tekočine zaužijejo pred span­jem. »Približno dve uri pred počitkom bi morali pozabiti na vodo, čaje in druge pijače, potem pa, preden skočite med rjuhe, obvezno izprazniti mehur,« svetuje Wexler.

Alkohol ali kofeinski napitki pred spanjem

Tako alkohol kot kofein spodbujata izločanje tekočine iz organizma. Če spadate med tiste, ki si ob večerji radi privoščijo kozarček ali dva opojne kapljice, je najbrž prav ta kriva, da se ponoči zbudite, ker vas tišči na malo potrebo.

Po šesti uri zvečer bi se po nasvetu strokovnjaka morali izogibati pravim čajem, kavi, energijskim pijačam in alkoholu. Če težava kljub temu vztraja, se o njej posvetujte z zdravnikom.

Zvečer ne pretiravajte s pijačo. FOTO: Cyano66/Gettyimages
Zvečer ne pretiravajte s pijačo. FOTO: Cyano66/Gettyimages

Spremenjena količina hormonov

»Z leti v organizmu upade količina hormonov, ki pomagajo zadrževati tekočino, tako imenovanih antidiuretičnih hormonov,« pravi Tobias Köhler, predsednik oddelka za urologijo v bolnišnici Illinois.

Manj, kot je v telesu teh hormonov, pogosteje morate na malo po­trebo. Upadanje se začne po 40. letu, očitnejše postane po 60. letu. »Obstajajo primerne terapije, vendar se večina ne odloči zanje.

Ljudje se preprosto sprijaznijo s pogostejšimi obiski toalete, četudi morajo zato ponoči vstajati,« ugotavlja urolog.

Posledica vnetja

Če ste vse navedene razloge izključili, je pogosto uriniranje v nočnih urah lahko posledica vnetja sečil.

»Zlasti če odvajanje vode spremljata bolečina in pekoč občutek ter se vam zdi, da po uriniranju mehur ni povsem izpraznjen, bi morali obiskati zdravnika, ki vam bo predpisal primerno terapijo,« opozarja Wexler.

Nočne male potrebe so lahko povezane z resnimi zdravstvenimi težavami. FOTO: Sergey Mironov/ Sergeymironov.co
Nočne male potrebe so lahko povezane z resnimi zdravstvenimi težavami. FOTO: Sergey Mironov/ Sergeymironov.co

Telo zadržuje preveč tekočine

Če so ob tem, da morate pogosto na stranišče, vaše okončine, zlasti noge, zatečene, gre za stanje, ko se tekočina čezmerno zadržuje v spodnjem delu telesa in se potreba po uriniranju poveča, kadar se uležete.

»Vsa tekočina iz nog se mora nekam umakniti, zato se poveča tvorjenje urina,« pojasnjuje Köhler. Rešitev: preden se odpravite v posteljo, se uležite na kavč in noge za nekaj časa dvignite nad položaj srca.

Tekočina iz spodnjega dela se bo tako enakomerneje razporedila po celem telesu in boste malo potrebo opravili, preden bo­ste odšli v posteljo.

Sladkorna bolezen ali prediabetes

Prediabetes je stanje, ko je raven krvnega sladkorja povišana, vendar ne toliko, da bi bila diagnosticirana sladkorna bolezen. Povišana raven sladkorja v krvi spodbuja nastajanje urina.

V tem lahko tiči odgovor na vprašanje, zakaj morate ponoči pogosto na stranišče. Sicer je potreba po mokrenju pri diabetikih povečana tudi podnevi. Med drugim zato, ker je eden od simptomov te bolezni izrazitejša žeja, več zaužite tekočine pomeni pogostejše uriniranje.

Če opažate te spremembe, pri zdravniku opravite preglede sladkorja v krvi.

Spolno prenosljiva bolezen

»Nekatere spolno prenosljive se lahko izražajo kot pogostejše mokrenje. Med njimi sta na prvem mestu gonoreja in klamidija,« opozarja Wexler. Tudi pekoč občutek med uriniranjem lahko nakazuje na to težavo.

Čeprav je vnetje sečil verjetnejše, gre vendarle upoštevati možnost okužbe s spolno prenosljivimi boleznimi. Zlasti če ste bili izpostavljeni tveganju zanje.

Povečana maternica ali jajčniki

»Veliko je stanj (polipi, ciste, tudi maligna obolenja), ki povzročijo povečanje teh organov. In če so povečani, pritiskajo na mehur in spodbujajo njegovo praznjenje,« pravi Wexler.

Pravo diagnozo lahko postavi le zdravnik, zato ne oklevajte z obiskom pri njem, če se mala potreba pojavi večkrat na noč in zanjo ne najdete razlage.

FOTO: Gettyimages
FOTO: Gettyimages

Oslabljene mišice medeničnega dna

Mišice medeničnega dna med drugim dajejo oporo sečilom. Običajno oslabijo zaradi porodov in staranja, in ko sečnih organov ne podpirajo več dovolj, je mala potreba stalno prisotna.

»Keglove vaje so pri tem lahko v veliko pomoč, saj ohranjajo mišice medeničnega dna močne. Bolje jih je izvajati kot preventivo in se tako zaščititi pred pogostim (nočnim) uriniranjem in tudi inkontinenco,« svetuje Köhler.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije