UŽIVAJMO POLETJE

Zdravila naj ne bodo na vročini

Ko boste pred odhodom na počitnice pripravljali kovčke, naj v njih ne manjka vaša potovalna lekarna. A bodite pazljivi pri tem, kam in kako boste shranili zdravila v poletni vročini.
Fotografija: Potovalna lekarna ne zasede veliko prostora, a je izjemnega pomena. FOTO: Mukhina1 Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Potovalna lekarna ne zasede veliko prostora, a je izjemnega pomena. FOTO: Mukhina1 Getty Images/istockphoto

Če vaša torbica z zdravili počiva v predalu še od lanskega dopusta, je nikar zgolj ne preložite v kovček, temveč ji namenite nekaj več pozornosti. Pri Lekarniški zbornici Slovenije redno opozarjajo, da moramo preveriti rok uporabe zdravil, poleg tega moramo imeti pred potovanjem v mislih, kako bomo zdravila shranili in jih tudi zavarovali pred visokimi temperaturami.

»Zdravila hranimo na sobni temperaturi. Med potjo jih imejmo pri sebi, torej v potovalnem delu avtomobila, avtobusa ali letala. Nekatera (npr. inzulin) pa je treba hraniti na hladnem. Zanje si priskrbite hladilno torbico s hladilnim vložkom, ki pa se ne sme neposredno dotikati zdravila,« svetuje predsednica lekarniške zbornice Darja Potočnik Benčič.

Potovalna lekarna FOTO: Shutterstock
Potovalna lekarna FOTO: Shutterstock

Kaj se zgodi s pregretimi zdravili?

Pravilno shranjevanje zdravil med potovanjem, zlasti v poletnem času, je zelo pomembno, saj zdravilne učinkovine (tudi pomožne snovi) pod vplivom toplote in vlage hitreje razpadajo. Pomembno je tudi, da niso dosegljiva otrokom. Kaj se zgodi s temi zdravili? Potočnik Benčičeva pravi, da naj tistih, ki so bila dlje časa izpostavljena zelo visokim temperaturam, raje ne uporabimo. Najbolje je, da jih zavržemo, ob čemer pa je treba spomniti, da neuporabna zdravila ne sodijo v koš za gospodinjske odpadke, temveč jih je treba oddati ločeno, med posebne odpadke.

Medtem ko potujete …

Pred odhodom od doma si velja osebno lekarno organizirati tako, da boste imeli zdravila na dosegu roke tudi med potjo. Zlasti otroci imajo pogosto težave s potovalno slabostjo, zato ne pozabite na tablete proti slabosti, ki naj jih vzamejo vsaj pol ure, preden se usedete v avto. Te lahko povzročajo tudi večjo zaspanost.

Potovalna lekarna FOTO: Jovanjaric Getty Images/istockphoto
Potovalna lekarna FOTO: Jovanjaric Getty Images/istockphoto

Med potjo na dopust, ko se dolgo zadržujemo v pretirano ohlajenih prostorih in uporabljamo javni prevoz, se prav tako rado zgodi, da staknemo prehlad. Zato je v potovalno lekarno smiselno dodati pastile za vneto žrelo, kapljice za nos, kapljice za suhe in nadražene oči. Sicer pa vanjo najprej damo, zlasti zaradi otrok, zdravila za zniževanje povišane telesne temperature (antipiretik) in proti bolečinam (analgetik).

Privajanje na drugo okolje

Ko razmišljamo o pogostih slabih scenarijih, ki se nam lahko pripetijo na počitnicah, se hitro spomnimo tudi na prebavne težave. Novo okolje, druga kakovost hrane, poruši se naš ustaljeni ritem, voda, v kateri se kopamo, pa je lahko polna mikrobov, ki povzročajo črevesne okužbe. Zato je priporočljivo s seboj nositi rehidracijsko sol, ki jo lahko uporabimo pri driski, prav tako probiotike in prebiotike. Pri zastrupitvi s hrano pomaga tudi medicinsko oglje. Druga skrajnost, ki jo dobro pozna veliko ljudi, je zaprtje. Pri njem pomagajo odvajala, v obliki tablet, svečk ali sirupov.

Poleti moramo biti pripravljeni tudi na alergije – bodisi zaradi sonca, cvetnega prahu bodisi pikov žuželk. Težave blažimo s tabletami ali sirupom za otroke, s kremami ali geli, ki jih nanesemo na kožo, s kapljicami za oči in pršilom za nos.

V lekarno se pred vsakim dopustom odpravimo tudi po kremo z zaščitnim faktorjem in repelente, da nam oddiha ne zagrenijo močni sončni žarki in nadležni komarji.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije