POSKRBITE ZA VAŠE ZDRAVJE

Zdravimo ga glede na vzrok: tako bomo manj kašljali

Suh kašelj je brez sluzi in nastane, kadar imamo vneto grlo ali zgornje dele dihal, moker je simptom vnetja spodnjih dihal.
Fotografija: Kašelj dihalne poti očisti snovi, ki bi lahko škodile našim pljučem. FOTO: Eternalcreative, Getty Images
Odpri galerijo
Kašelj dihalne poti očisti snovi, ki bi lahko škodile našim pljučem. FOTO: Eternalcreative, Getty Images

Sedite na sestanku v popolni tišini, ko vas nenadoma požgečka v grlu, trudite se, da ne bi zakašljali, a na koncu ne morete zdržati in zvok vašega kašlja se razlega po sobi. Kaj bi dali, da bi v tistem trenutku poznali recept, kako preprečiti izbruh kašlja.

Ta je refleksni odziv na draženje v dihalih in ima ključno vlogo pri obrambi telesa. Dihalne poti očisti snovi (npr. prahu, tekočine), ki bi lahko škodile našim pljučem. S kašljanjem pravzaprav iztiskamo zrak iz pljuč, kar povzroči, da se škodljive snovi skupaj z zrakom izločijo skozi usta.

Čaj z medom je odlično domače zdravilo. FOTO: Vera_petrunina, Getty Images
Čaj z medom je odlično domače zdravilo. FOTO: Vera_petrunina, Getty Images

Da bi preprečili kašelj, moramo najprej vedeti, zakaj se pojavlja. Pozimi so največkrat vzrok zanj prehladna obolenja, lahko pa je tudi posledica alergije, kajenja, astme ali drugih težav z dihali. Kašelj lahko, tudi če niste alergični, povzročajo razne dražeče snovi.

Domača lekarna

Suh oziroma neproduktivni kašelj je brez sluzi in nastane, kadar imamo vneto grlo ali zgornje dele dihal. Pogosto spremlja prehlad ali gripo. Moker ali produktiven kašelj je simptom vnetja spodnjih dihal. Sluz je običajno pozorno ali bela, če pa je zelena, to pomeni, da gre verjetno za bakterijsko vnetje.

Kašljanje lahko lajšamo z zdravili brez recepta. Suh kašelj zdravimo z antitusiki, pripravki, ki obložijo sluznico dihal s sluzjo (npr. trpotčev sirup), ali s kemičnimi pripravki, ki delujejo na center za kašelj v osrednjem živčevju. Za blaženje mokrega kašlja uporabljamo ekspektoranse, ki zmehčajo sluz in olajšajo izkašljevanje.

Pomagamo si lahko tudi z domačimi zdravili. Manj bomo kašljali, če bomo pili veliko čaja ali druge tople tekočine ali vdihavali topel, vlažen zrak. Kadar ne morete navlažiti zraka ali popiti kozarca vode, si lahko pomagate z (najbolje zeliščnimi) bomboni ali žlico medu. Pri alergiji ali astmi kašelj lajšamo tako, da se izogibamo sprožilcem. Astma in druge težave z dihali potrebujejo posebno zdravljenje, ki ga določi zdravnik.

Od zdravilnih rastlin lahko pri suhem kašlju uporabljamo okroglolistno rosiko; uporabimo poparek posušene rastline, ki jo deset minut namakamo v vreli vodi. Pri vlažnem kašlju se priporočajo drobnocvetni lučnik, črni bezeg ali materina dušica. Slednjo prelijemo s skodelico vrele vode in precedimo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije