Določite si uro, ko boste lahko skrbeli

Poskrbite za tri obroke na dan in redno gibanje. S kratkimi vajami krepite svojo psihično kondicijo.
Fotografija: Ko vas zgrabi tesnoba, si pomagajte z vizualizacijo in meditacijo. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Ko vas zgrabi tesnoba, si pomagajte z vizualizacijo in meditacijo. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

»Izolacija ni stanje, ki nam je blizu, saj smo družabna in družbena bitja. Zato nas vedno znova vleče v družbo oziroma imamo potrebo, da čutimo bližino ljudi,« pravi psihologinja Mia Bone.

Pogosto pozabimo, da so temelji duševnega zdravja v osnovah, to sta hrana in gibanje, opozarja. Zato poskrbite za tri obroke na dan, izogibajte se nezdravim navadam (kajenju in pitju alkohola) in poskrbite za gibanje. Če ne morete ven, stopite na balkon ali odprite okno. Doma lahko vedno tri minute tečete na mestu, delate poskoke ali počepe. Da boste bolj dosledni, si na telefon nastavite alarm, ki vas bo dvakrat na dan spomnil, da je čas za svež zrak in gibanje, svetuje.
Smiselno je, da se večkrat na dan razgibate.
Smiselno je, da se večkrat na dan razgibate.

»Ko zaznate samoto, pokličite prijatelje. Sodobna tehnologija omogoča videoklice, kar je dobra alternativa druženju. S prijatelji lahko uživate v skupni večerji ali pomivanju posode. Pomembno je, da svoje skrbi ali stiske delite z drugimi, saj tako zadovoljimo potrebo po pripadnosti in bližini – zato se pogovarjajte,« nadaljuje. »Ko smo doma, je urnik tisti, ki nam omogoča notranji mir. Dolg dan razdelimo na delovni čas in čas, namenjen zabavi. Če ste nagnjeni k pretiranemu razmišljanju o črnih scenarijih, si določite uro v dnevu, ko boste skrbeli. Takrat si dovolite poiskati novice na internetu in razmišljajte o negativnih posledicah. Temu naj sledi čas za sproščanje in zabavo. Tako se bo načrtovan čas za skrbi skrajšal, vi pa boste krepili občutek, da imate življenje pod nadzorom,« priporoča.

S kratkimi vajami krepite svojo psihično kondicijo. Izvajajte jih vsaj trikrat na dan oziroma ko zaznate, da vam počutje zaniha.
Sproščanje napetosti: napnite mišice – naprej roke, potem noge, vrat, trebuh, ritne mišice, na koncu pa še obrazne. Nato globoko vdihnite in dih zadržite pet sekund. Sočasno izdihnite in sprostite mišice. Opazujte, kako napetost zapušča telo in ste sproščeni.

Kraj za mirni dopust: predstavljajte si kraj (resničen ali izmišljen), kjer se lahko popolnoma sprostite; zaprite oči in tja pojdite v mislih. Z vsemi čutili bodite v trenutku: prisluhnite prijetnim zvokom, občudujte čudovite barve in zaznajte, kako dobro se počutite.

Dihanje 4, 7, 8: Izdihnite z zvokom in na glas štejte do osem. Tiho vdihnite in štejte do štiri. Zadržite tih in štejte do sedem. Ponovite štiri cikluse. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije