Modrost gurujev: Spremenite svojo zgodbo, če želite spremeniti telo
Ameriški ajurvedski zdravnik in duhovni guru Deepak Chopra je prepričan, da je naše telo le fizični odraz naše zgodbe.
Zgodba vsakega od nas bi se morala vrteti okoli tega, kako se lahko osrečimo, saj prav to potegne za sabo telesni odziv ravnovesja in izniči vzroke za prenajedanje.
»Vaše telo odraža pretekle odločitve,« pravi. Možgani so izjemno dovzetni za negativna in pozitivna sporočila – zamenjajte torej misel 'v takem telesu pač moram živeti' z 'vsaka celica se ves čas obnavlja, tudi danes nimam enakega telesa kot pred letom dni, torej se lahko moje telo obnovi na bolje'. Ali: 'Prenajedanje pomeni, da želi biti moje telo zadovoljno. Ustavil se bom in ga poslušal. Želim si občutek izpolnjenosti in vem, da hrana ni edina pot do njega. Srečnejši bom, manj bo hrana moja bergla.'
Naš sistem prepričanj nas spremlja leta, predvsem dogodki s čustvenim nabojem. Veste, kaj počnete, če mislite samo slabo o svojem telesu? Namesto tega uvedite v svoj način razmišljanja pojme, kot so lahek, vitalen, uspešen, zmagovalec, zadovoljen, živahen, prenovljen, svoboden. Ko se bodo vzpostavile nove možganske povezave, bodo vplivale na vsako celico. Tako deluje povezava med telesom in umom.
»Če želite spremeniti svoje telo, morate torej najprej spremeniti svojo zgodbo. Vsaka zgodba temelji na tem, kako se osrečujemo. Če najdete boljšo možnost osrečevanja kot prenajedanje, se bo vaše telo samodejno vrnilo v svoje ravnovesje,« so glavna vodila Chopre, ki dodaja: »Niste svoje telo, ste ustvarjalec svojega telesa. Svoje trenutno telo ste ustvarili s svojimi zavestnimi in nezavednimi mislimi. Ustvarite lahko novo telo z zavestnimi odločitvami. Vaše telo je glagol (proces), ne samostalnik (trdni predmet).
Nenehno reciklirate svoje telo enkrat na leto (kožo mesečno, okostje na tri mesece, jetra na šest tednov, genski material enako). Nenehno spreminjate aktivnost genov z enakimi signali, ki jih ustvarjajo misli, čustva in vedenje. Petsto genov se spremeni, ko človek spremeni način življenja – prehrano, telesno vadbo, uravnavanje stresa.«
Toda kako konkretno lahko zamejite prenajedanje, ko vas popade želja? Ustavite se. Globoko dihajte eno minuto. Opazujte občutek lakote in ocenite, kako močan je v resnici. Ozavestite ga. Lahko tudi spijete kozarec vode, pojeste 10 mandljev ali polnozrnat kreker, da zadušite tek. Ali deset minut berete nekaj zanimivega, potem pa preverite, ali ste še vedno lačni.
Biti v ravnovesju pomeni tudi, da dovolj spite, omejite stres, uživate primerno hrano, vzdržujte pozitivna čustva in občutek dobrega počutja, še opozarja.