Odlična hitra vaja za soočanje s strahom
Raziskovanje svojih čustev je težka naloga in številni med nami tega nikoli ne naredijo, ampak zamahnejo z roko in odvrnejo, da so v redu. Težava je v tem, da se bojimo soočiti z lastnimi čustvi. Strah je eno najmočnejših čustev, ki jih premoremo. Kolikokrat nečesa nismo rekli ali naredili, ker nas je bilo strah posledic? Toda soočenje z lastnimi strahovi je lahko tudi čudovita izkušnja - če vemo, da imamo čustva pod nadzorom in nas ne skrbi, da bi prevzela nadzor nad nami.
Odlična hitra vaja za soočanje s strahom (in drugimi nevarnimi čustvi) je »kaj se lahko zgodi, če …?«. Recimo, da pričakujete slabe novice s sodišča ali davčne uprave. Tako vas je strah, da ne morete zbrati niti toliko poguma, da bi odprli prispelo kuverto. Dlani se vam začnejo potiti in občutite tesnobo; odpiranje ovojnice postane eno najtežjih opravil. Veste, kakšna je njena vsebina, in ne morete se pripraviti, da bi jo oprli.
Z listom praznega papirja sedite za mizo in nanj napišite nekaj različnih scenarijev, povezanih z vsebino pisma. Kaj se lahko zgodi, če boste morali plačati visok znesek. Kaj se lahko zgodi, če ste izgubili tožbo. Nato se vprašajte: »Če bo v pismu kaj od tistega, kar je na listu papirja ali kaj podobnega, ali bom zaradi tega umrl/-a ali se hudo poškodoval/-a? Bo kdo od mojih ljubljenih umrl ali se hudo poškodoval?«
Večji nadzor nad sabo
Odgovor je seveda negativen. In če je odgovor negativen, kar se bo zgodilo skoraj vedno, s to situacijo lahko opravite, ker ste se s strahom že soočili in predvideli posledice. S pomočjo te vaje boste pridobili večji nadzor nad sabo.
Lahko pa težave zapišete v kronološkem zaporedju za zbistritev možganov, tako da ne boste imeli na glavi vseh naenkrat. Naredite si razpredelnico z dnevi v tednu. Navedite začetek določene situacije – npr. pregled pred operacijo. Nato zapišite dan operacije in pričakovan odpust. Enako lahko razporejate mesečne stroške – od dneva prejema računa do dneva, ko zapade v plačilo. Vmes si seveda zapišite prilive in druge odhodke.
Pomembno je, da je vse zapisano in da imate kronološki pregled nad dogajanjem. Seznam, na katerem si zapišete, kaj morate narediti, v kakšnem vrstnem redu in kdaj, je zelo učinkovit. Tako si v možganih zbistrite kakršnokoli težavo. Ko je nekaj zapisano na papirju, razbremenite možgane in lahko preverjate seznam opravil; ste proaktivni namesto reaktivni, kar osvobaja misli. Osvobojene lahko mirujejo ali so ustvarjalne in se ne vrtijo v krogu. Nenehne skrbi ne rešujejo težav, ampak lahko vplivajo na vaše zdravstveno stanje. Če težave prednostno razvrstite, določite čas, ko jih morate rešiti, in jih pospravite v razdelek 'narejeno', imate spet nadzor nad samim seboj.