NASVET

Psihološke projekcije: znebite se jih tako

Neprijetna čustva, s katerimi se nočemo soočiti, projiciramo na druge. Ti postanejo nosilci naših napak ter krivci za našo nesrečo.
Fotografija: Projekcije nas najprej ščitijo pred neprijetnimi občutki, a na koncu prinašajo razočaranje. FOTO: Fizkes/Getty Images
Odpri galerijo
Projekcije nas najprej ščitijo pred neprijetnimi občutki, a na koncu prinašajo razočaranje. FOTO: Fizkes/Getty Images

Predpostavke nas spremljajo na vsakem koraku, so oblika naivnosti, s katero se vsi rodimo. Gre za psihološke projekcije, zaradi katerih lahko močno trpimo, saj neutemeljeno sklepamo marsikaj, zaradi česar smo jezni, razočarani ali maščevalni. Freud je dejal, da neprijetna čustva, s katerimi se nočemo soočiti, projiciramo na druge, ki postanejo nosilci naših napak ter krivci za našo nesrečo, medtem ko smo sami žrtve.

Pogosta projekcija je, da nas bližnji ali sodelavci ne marajo, čeprav smo v osnovi mi tisti, ki jih ne prenesemo. Enako je, ko označimo drugo žensko za grdo, debelo, čeprav se za tem skriva nezadovoljstvo s seboj.

»Če zmorem jaz, lahko tudi drugi,« je projekcija, ki vedno vodi v razočaranje. Prepričanje je popolnoma nerealistično in krivično do drugih. Vsak človek ima različne zmožnosti. Samo pomislite, kako težko vam je shujšati, čeprav je drugim uspelo. Tudi strah, da nas bo partner prevaral, je lahko projekcija naše lastne negotovosti.

Ko opazite, da projicirate nekaj na druge, se opomnite, da se vse to lahko zgodi, ne bo pa se nujno in vedno. Projekcije nas sicer prvotno ščitijo pred neprijetnimi občutki, toda razočaranju na koncu se lahko izognemo le, če se namesto tega soočimo s svojo senčno platjo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije