Uredimo si bazen na domačem vrtu
Če bo tudi letošnje poletje postreglo z vročinskimi rekordi, bo osvežitev v domačem bazenu prav prijala. Odkar so na trgu na voljo montažni nadzemni bazeni, to ni več nedosegljivo razkošje. Seveda je boljša in trajnejša rešitev klasični bazen, za katerega skopljemo jamo, a takšen pomeni večjo obremenitev družinskega proračuna. Ne glede na tip bazena moramo poskrbeti za kakovost in čistočo vode v njem.
Izberimo primernega
Za tiste, ki iščete hitro in cenovno ugodno rešitev, so nadzemni montažni bazeni odlična izbira. Običajno so izdelani iz jekla, aluminija ali PVC-materiala, njihove prednosti so preprosta namestitev, nižji stroški in možnost premika ali odstranitve. Slabost je lahko to, da so na pogled manj privlačni in da so možnosti njihovega oblikovanja omejene.
Za trajno rešitev, ki bo tudi estetsko dovršena, so najboljša izbira klasični bazeni, ki so vkopani v tla. Običajno so izdelani iz betona ali fiberglasa. Njihove odlike so trajnost, estetska privlačnost in prilagodljivost oblikovanja, slabosti pa višji strošek, daljši čas namestitve in morebitno zahtevnejše vzdrževanje. Postavitev takšnega bazena je najbolje zaupati strokovnjakom.
Tretja možnost so t. i. mobilni bazeni, ki so primerni kot začasna rešitev. Običajno so napihljivi in jih lahko hitro postavimo in po uporabi spet hitro zložimo. Njihove slabosti so običajno manjša velikost, omejene možnosti oblikovanja in manjša trpežnost.
Montažna oaza
Najbolj priljubljena izbira so postali montažni bazeni. Čeprav njihova postavitev in vzdrževanje zahtevata nekaj dela, se ves trud povrne, ko lahko skočite iz spalnice naravnost v osvežujočo vodo. V nadaljevanju podajamo nekaj koristnih nasvetov in odgovorimo na nekatera ključna vprašanja, ki se morda porodijo ob misli na montažni bazen.
Priprava terena
Preden se lotite postavitve bazena, je ključnega pomena, da pravilno pripravite prostor zanj. Teren mora biti popolnoma vodoraven in trden, da se izognete morebitnim poškodbam ali poškodbam bazena. Izravnavo je treba izvesti natančno, pri čemer je treba odvečni material (zemljo) odstraniti in ga ne nasuti nazaj. Položite lahko tudi izolacijski material, kot je stirodur ali gradbeni filc, da ustvarite udobno podlago. Nikoli ne postavljajte bazena neposredno na tla brez ustrezne podloge, saj lahko majhni delci pod pritiskom vode poškodujejo bazensko platno.
Težave na razgibanem terenu
Že majhno odstopanje terena od vodoravnosti lahko povzroči resne težave, saj je v bazenih lahko več tisoč litrov vode. Neraven teren lahko povzroči neenakomeren pritisk vode na stranice, kar lahko privede do sesutja ali poškodb.
Vkop odsvetujejo
Čeprav nekateri uporabniki montažni bazen vkopljejo, strokovnjaki to odsvetujejo, saj lahko pomeni težave pri vzdrževanju, če ne poznamo terena, pa tudi potencialno nevarnost.
Vzdrževanje bazena
Za vzdrževanje bazena potrebujemo ustrezno opremo, kot so kemikalije, pokrivala in lestve. Redno čiščenje in vzdrževanje sta ključnega pomena za ohranjanje čiste vode, varne za kopanje. Po vsakem kopanju moramo zato vklopiti črpalko za vzdrževanje kroženja vode in odstraniti večjo nesnago. Občasno izvedemo tudi »šok« obdelavo vode s primernimi preparati, da ohranimo ustrezno higiensko stanje v bazenu.
Peščeni filtri (črpalke s filtrom na pesek) so najboljši filtrirni sistemi za bazene. V zadnjih letih pesek izpodrivajo filtrirne kroglice iz sintetičnega materiala, ki jih damo v peščeni filter namesto peska in lajšajo njegovo delovanje, ker ima voda manj upora. Kroglice so pralne in jih lahko uporabljamo dolgo časa.
Prav tako potrebujemo nekaj za ročno čiščenje. Lahko imamo še tako zmogljivo črpalko, ampak ostaja dejstvo, da bomo prej ali slej morali kakšno večjo smet pobrati z gladine, pa tudi počistiti usedline na dnu, zato priporočamo, da si vsak lastnik bazena, poleg sesalnika za bazene (ki je lahko avtomatski, ročni, baterijski …), priskrbi mrežico na palici, s katero lahko pobere nesnago, ki bi recimo med kopanjem pristala v bazenu (seveda pa priporočamo uporabo posnemovalnika (skimmerja), ki ga priklopimo na črpalko, obesimo na rob bazena in posnema nesnago kar z gladine).
Pokriti – da ali ne
Čeprav ni obvezno, je zelo priporočljivo, da bazen po uporabi pokrijemo, saj tako preprečimo nabiranje nesnage v vodi. Pokrivalo bo varovalo bazen pred padavinami, odpadajočim listjem in drugimi nečistočami, še posebno če živimo v okolju, kjer je veliko rastlinja.
Polnjenje z vodo
Kadar ni omejitev uporabe vode (sušno obdobje), lahko bazen polnimo iz domačega vodovoda, vendar bomo za to potrebovali kar nekaj ur. Preden se lotimo polnjenja, preverimo, ali morda lokalno komunalno podjetje ponuja tovrstne storitve oziroma ali nam s svojo opremo lahko pomaga lokalno gasilsko društvo.
Ogrevanje vode in zimsko spanje
Vodo v bazenu lahko segrejemo na različne načine, med drugim s solarnimi pokrivali, solarnimi ali električnimi grelniki. Vedno upoštevajte, da segrevanje vode v bazenu lahko traja dlje časa kot v kadi, zato ga načrtujte vnaprej.
Kaj pa po koncu kopalne sezone? Če je montažni bazen primeren za zimsko uporabo, ga lahko pustimo zunaj, vendar ga je treba ustrezno pripraviti. Priporočljivo je, da pred začetkom naslednje kopalne sezone po zimskem počitku izvedemo »šok« obdelavo vode ali jo, še bolje, v celoti zamenjamo, da se izognemo težavam z njeno kakovostjo.
Besedilo je bilo objavljeno v oglasni prilogi Počitniška malha.