Božični kaktus: pet nasvetov za razkošno cvetenje vso zimo
Božični kaktus (lat. Epiphyllum Truncatum) je sobna rastlina, ki najbolje uspeva v toplem prostoru in je ni treba prepogosto zalivati.
Njegovi členasti listi lahko v dolžino zrastejo tudi do pol metra, cvetovi, ki se odprejo na koncu, pa so lahko rdeče, bele ali rožnate barve. V res idealnih razmerah cvetovi nekaterih vrst zrastejo tudi do sedem centimetrov, decembrski prazniki so čas, ko ta okrasna lončnica praviloma zacveti.
A da bi se to do konca zadnjega meseca v letu res zgodilo in da bi se cvetovi dolgo obdržali, je treba božičnemu kaktusu zagotoviti prave razmere.
Čeprav sodi med kaktuse, je malce drugačen od svojih puščavskih sorodnikov.
Zmerno zalivanje
Da bi zacvetel, mora biti na hladnem in v temi. Idealne razmere za oblikovanje popkov tvorijo temperatura 15 stopinj Celzija, deset ur svetlobe in 14 ur teme. Treba je paziti na količino vode.
Priporočljivo je zalivanje enkrat tedensko oziroma ko se zgornja plast zemlje povsem posuši. Najboljša za zalivanje je deževnica, z njo lahko občasno tudi poškropite listke.
Zmerna svetloba
Ko tvori popke, ga prestavite v prostor, kjer naj bi zacvetel. Tako kot na količino vode je treba paziti na svetlobo. Božični kaktus ni ljubitelj neposrednega stika s soncem.
Najbolje uspeva na vzhodni strani doma, kjer zjutraj dobi malo več svetlobe, nato se količina te zmanjša.
Med cvetenjem ga ne prestavljate
Ko ga postavite na mesto, kjer naj bi zacvetel, ga ne prestavljajte več.
Sodi namreč med rastline, ki so v času cvetenja izjemno občutljive, prestavljanje tedaj je lahko zanj pogubno.
Ko začne tvoriti popke in ko zacveti, potrebuje mir, že zaradi najmanjše spremembe mu bodo popki začeli odpadati.
Bodite pozorni na temperaturo
Res je, da ima božični kaktus rad topel zrak, a previsoka temperatura mu ne odgovarja. Idealna zanj znaša od 20 do 23 stopinj Celzija, ne sme biti v neposredni bližini grelnih teles.
Po potrebi ga presadite
Ko kaktus odcveti, ga lahko presadite v večji lonec. V bistvu bi ga morali presajati vsake dve leti.
Po cvetenju ga lahko razmnožujete z listnimi potaknjenci. Preprosto zapičite jih v zemljo in zmerno zalivajte. Z malo sreče bodo listki tvorili korenine in zrasli v novo rastlino.